Fortuna zaznamenala 20% nárůst přijatých sázek i zisku, pomohl fotbal

(Doplněno 11:36) Sázková skupina Fortuna Entertainment Group dosáhla v prvním pololetí letošního roku dvojciferného nárůstu objemu přijatých sázek, provozního zisku EBITDA i čistého zisku.

Přijaté sázky za prvních šest měsíců roku se zvýšily oproti srovnatelnému období loňského roku o 20,8 % na 333,2 milionu eur. Výše sázek přijatých v segmentu sportu za první polovinu roku dosáhla 325,3 mil. EUR, což je o 21,2 % více v meziročním srovnání.

„Největší dopad na dosažené výsledky měly jednoznačně tři velké sportovní události, které v prvním pololetí proběhly. Zejména mistrovství světa v Brazílii potvrdilo, že fotbal je z pohledu kursového sázení s přehledem sportem číslo jedna,“ uvedl Radim Haluza, generální ředitel Fortuny.

Zisk EBITDA meziročně vzrostl o 16,4 % na 15 mil. EUR, mimo jiné i díky kladným výsledkům v segmentu loterie. Z této hodnoty připadala na EBITDA ze sportovního sázení částka 15 mil. EUR (meziroční růst o 13,8 %), zatímco segment loterií na úrovni EBITDA vydělal 48 tisíc eur, oproti ztrátě 0,3 mil. EUR ve stejném období loňského roku. Výsledek je plně v souladu s dříve oznámeným plánem společnosti na rok 2014.

Výše hrubých výher dosáhla v pololetí hodnoty 65,8 milionu EUR, což představuje nárůst o 14,7 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2013. Hrubé výhry z internetového sázení se v první polovině roku zvýšily na 32,3 milionu EUR, což znamená nárůst o 32,5 % oproti stejnému období za 2013. Poprvé tak překonaly hrubé výhry z kurzového sázení dosažené na pobočkách. Ty dosáhly v prvním pololetí výše 29,9 milionu EUR, což je o 1,8 % více než ve stejném období předcházejícího roku. Kurzové sázení na pobočkách mírně pokleslo v České republice, na Slovensku bylo stabilní a v Polsku meziročně rostlo.

Čistý zisk Fortuny se v pololetí zvýšil o 19 % na 9 milionů EUR, a to hlavně díky dobrému provoznímu výsledku a navzdory vyšším úrokovým nákladům spojeným s loňským refinancováním.

„V souladu s očekáváním jsme zaznamenali růsty všech klíčových parametrů, a to na všech trzích, kde Fortuna působí, máme za sebou mimořádné první pololetí. S ohledem na absenci velkých sportovních akcí po zbytek roku každopádně náš celoroční výhled zůstává nezměněn,“ uvedl CEO Haluza. 

Management Fortuny opět ponechal v platnosti letošní cíle 645 mil. EUR pro přijaté sázky a růst očištěné EBITDA o 5-10 %. „Celoroční EBITDA by se tak měla pohybovat v pásmu 25,7-27,0 mil. EUR, což by znamenalo citelně slabší druhé pololetí. Výhled Fortuny totiž pro H2 14 implikuje EBITDA pouze v rozmezí 10,7-12 mil. EUR, zatímco loni firma dosáhla 13,8 mil. EUR (po očištění o jednorázový příjem ze sportu a výši DPH v Polsku to bylo 11,6 mil. EUR). Nižší EBITDA oproti silnému prvnímu pololetí je sice pochopitelná vzhledem k absenci největších sportovních událostí, z celoročního pohledu však přesto vidíme prostor pro pozitivní překvapení. Mohli bychom tak mírně zvýšit naše poslední prognózy pro rok 2014 (přijaté sázky 667 mil. EUR a EBITDA 27,04 mil. EUR),“ uvedl analytik KB Josef Němý.

Fortuna zveřejňuje úplné výsledky hospodaření jen pololetně. Částečné výsledky za 3Q oznámí 6. listopadu. Akcie Fortuny dnes po 2Q výsledcích zpevňují o 0,3 % a obchodují se u 128 korun.

Newsletter