Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Francie jako daňový ráj

Technologické společnosti stále hledají v Evropě místa, která by pro ně byla z daňového hlediska co nejpřijatelnější. Většina z nich se, pro někoho možná paradoxně, nakonec usídlí ve Francii. Ta je dnes považována díky svým daňovým slevám a vzdělaným pracovníkům za rostoucí základnu pro společnosti zabývající se především výzkumem a vývojem.

Jen v letošním roce dosáhly francouzské daňové úlevy pro R&D sektor velikosti 5,6 miliardy eur. Dohromady s přítomností vědců světové úrovně se tak z Francie postupem času stává bašta všech technologických společností. I přesto, že někteří politici volají ve snaze navýšit rozpočtové příjmy po omezení těchto slev, sám prezident Hollande potvrdil, že zůstanou beze změny.

„Daňové úlevy pro společnosti zabývající se výzkumem a vývojem jsou pro Francii klíčové. Dělají z ní ekonomicky mnohem atraktivnější místo,“ uvedl Olivier Piou ze společnosti Gemalto, která podniká v oblasti digitálního zabezpečení. Samotné slevy na dani pomáhají firmám vyrovnávat rozpočet určený právě pro oblast výzkumu a vývoje. „Díky nim může 30 % z celkového počtu dvou tisíc vědců společnosti Gemalto působit právě ve Francii,“ vysvětlil Piou.

Francouzská korporátní daň dnes dosahuje úrovně 33,3 %, což je v porovnání například s Irskem více jak dvojnásobek. To odrazuje některé nejznámější společnosti jako je Google či Apple. Ostatní firmy, které se zabývají výhradně výzkumem a vývojem, hromadně přesouvají svá ústředí i pracovníky do Francie. Ta si tak de facto vytváří vlastní technologický „ekosystém“, který nutně potřebuje v boji proti téměř stagnujícímu ekonomickému růstu společně s rapidní nezaměstnaností.

Daňové slevy v rámci R&D sektoru přitom nejsou žádnou novinkou. Jejich účinnost je datována už od 80. let minulého století. Na jejich rozšíření se pak podílel i předešlý prezident Sarkozy. Jedná se o jedno z mála opatření, kterému se podařilo vydržet tak dlouhou dobu, aniž by prošlo výraznou restriktivní reformou.

„Motory francouzské ekonomiky se za posledních padesát let výrazně změnily,“ uvedl ministr Emmanuel Macron ve svém projevu na pařížské technologické konferenci. „Je však jisté, že právě výzkum a vývoj je to, co k ekonomickému růstu potřebujeme.“ Více jak 17 tisíc společností z oblasti biotechnologií, energetiky, softwaru a herního průmyslu profituje na daňových slevách. Podle údajů ministerstva financí dosahuje letošní průměrná sleva jedné společnosti úrovně 323.500 euro.

Vyjma daňových úlev přitahují firmy i pracovníci s kvalitním vzděláním. Například technologické centrum Microsoftu v americkém městě Redmond dálkově spolupracuje s výzkumným institutem Inria ve Francii, který za posledních 8 let vybudoval rozsáhlou bezpečnostní síť obsahující data z několika vědních oblastí. Stejně tak Huawei, mezinárodní telefonní společnost a dodavatel telekomunikačních a informačních řešení, plánuje během tří let zvýšit investice do svých francouzských R&D útvarů o 1,9 miliardy dolarů.

Dle slov Isabelle Leungové, francouzské mluvčí společnosti Huawei, je Francie zemí se spoustou schopných matematiků a inženýrů. „Hledáme takové místo, které nabízí dostatečně kompetentní pracovníky, kvalitní technologické zázemí a přijatelné daňové prostředí. Podle názoru nejvyššího vedení, Francie všechny tyto podmínky splňuje,“ uvedla dle serveru Bloomberg při jednání s francouzským premiérem Vallsem.

Poslední data Eurostatu uvádí, že je ve Francii celkem 276.400 vědců, matematiků a počítačových inženýrů. To z ní dělá třetí technologicky nejvyspělejší evropskou zemi hned po Německu a Velké Británii. Potvrzuje to i Romain Nicolli, spoluzakladatel softwarové společnosti Criteo. „Pokud by ve Francii nebyly zavedeny daňové slevy, stále bychom se mohli dostat tam, kde jsme teď. Trvalo by to déle, ale bylo by to možné. Lví podíl na tom stále nese přítomnost pracovníků s kvalitním technologickým vzděláním, kteří pomáhají udržet přítomnost R&D společností ve Francii.“

Newsletter