Francie odvrátila atentát u Paříže, Belgie zatýkala po útocích

Policie ve čtvrtek v severním předměstí Paříže zatkla Francouze, který je podezřelý z přípravy dalšího atentátu ve Francii. Sdělil to večer francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Příprava útoku byla podle něj v „pokročilém stádiu“ a podařilo se mu zabránit. Belgická policie zatkla večer šest lidí v souvislosti s úterními teroristickými útoky. Podezřelé osoby zadržela při raziích provedených od 21:00 SEČ v bruselském regionu, uvedla belgická televize RTBF.

Zatčený patřil k hlavním strůjcům nového teroristického spiknutí, řekl ministr bez dalšího upřesnění. Dodal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že tento případ nějak souvisí s listopadovými atentáty v Paříži či útoky islamistů v Bruselu začátkem týdne.

Početné policejní síly v místě zatčení u třídy Général Delambre evakuovaly více bytů a zablokovaly několik ulic v okruhu asi 200 metrů. Obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli. Na místo dorazili pyrotechnici. „Policisté mají na hlavě kuklu. Vzhledem ke kontextu (atentátů v Bruselu) mají lidé strach. Můj syn mi řekl, že zítra nechce jít do školy,“ citoval deník Le Parisien jednoho z obyvatel.

Belgie snížila stupeň ohrožení. Premiér nepřijal demise ministrů

V Belgii byly tři osoby zatčeny v těsné blízkosti federální prokuratury v plném centru Bruselu, sdělil podle agentury AFP mluvčí prokuratury Eric Van Der Sypt.

Podle RTBF dvě razie podnikla policie v nechvalně proslulé čtvrti Schaerbeek, která je označována za líheň islámských radikálů v Belgii. Policisté zasahovali také například v takzvané evropské čtvrti, kde jsou instituce Evropské unie.

Brusel zná vrahy, útočili bratři – sledujeme ONLINE

Islámský stát zabíjel v Bruselu – ONLINE

Newsletter