Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Francie? Své nejlepší dny má již za sebou

Růst francouzského HDP dosáhl v roce 2017 meziroční úrovně 2 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2011. V roce 2018 by energie růstu měla vydržet, předpověď se tak podle většiny mezinárodních organizací (Bank of France, MMF a Evropská komise) ustálila mezi 1,8 a 1,9 %. Objevují se však první náznaky, že růst možná dosáhl svého maxima a v následujících letech zpomalí. Vypadá to, že Francie má své nejlepší období za sebou.

Na současném růstovém trendu nemá Emmanuel Macron žádnou zásluhu. V několika posledních letech Francie těžila z kombinace příznivých faktorů – současného snížení kurzu eura, snížení cen ropy a snižování úrokových sazeb společně se silným oživením růstu úvěrů ve Francii, což se vše odehrálo ještě před prezidentskými volbami v roce 2017. Jde o přímý důsledek akomodační monetární politiky ECB, ale také reforem na podporu podnikání, které od roku 2014 realizoval tehdejší prezident François Hollande (Pakt odpovědnosti a solidarity z roku 2014 a následující podpora přijímání zaměstnanců, která podpořila investice).

V důsledku toho dosáhl úvěrový impuls (představující tok nových úvěrů vydaných soukromým sektorem v % HDP) ve druhém čtvrtletí roku 2015 druhé nejvyšší čtvrtletní úrovně od osmdesátých let minulého století, a to 3,9 % HDP, v prvním čtvrtletí 2017 pak dosáhl druhého takového vrcholu na 3,2 %. V historickém měřítku byl objem úvěrového impulsu ve druhém čtvrtletí 2015 překonán pouze jednou v roce 2010 v důsledku opatření na zmírnění dopadů velké finanční krize.

Reformy na podporu podnikání a silný úvěrový impuls, který skutečnou ekonomiku předchází zhruba o 9-12 měsíců, se projevily v celkovém zlepšení ekonomických údajů ve Francii, jako je vyšší PMI, rostoucí domácí poptávka a soukromé investice navracející se na úroveň z roku 2010. Mezi francouzským úvěrovým impulsem a finální domácí poptávkou (a také fixními soukromými investicemi) existuje vysoká korelace 0,70 ku jedné.

Úvěrový impuls se nyní pohybuje kolem 0,3 % HDP i kvůli menšímu počtu žádostí o hypotéku a přísnějším finančním podmínkám. I pokud budeme pokračovat s průměrným měsíčním růstem úvěrů ve výši 0,25 % (což je pětiměsíční průměr), dojde v následujících 12 měsících ke smrštění úvěrů, což bude představovat značnou překážku pro růst HDP v období 2019-2020.

To, čemu komentátoři říkají „Macronův efekt“, se zatím projevuje pouze v růstu sebedůvěry v průmyslu, ale na tvrdé ekonomické údaje to zatím nemá reálný vliv. Současný silný růst je výsledkem kombinace téměř neslýchaného nárůstu úvěrového impulsu a dopadu reforem Françoise Hollanda. V nejbližší budoucnosti proto vidíme vysoké riziko, že Francie zklame ty, kdo věří, že se země opět ocitá v popředí evropské ekonomiky. Obáváme se, že dlouho očekávaný „Macronův efekt“ může být negativně kompenzován cyklickými a strukturálními faktory, zejména oslabením úvěrového impulsu v eurozóně ve spojení s očekávaným negativním úvěrovým impulsem ve Francii a velmi nízkým růstem potenciálního HDP (francouzské ministerstvo financí odhaduje růst na 1,25 %).

Autorem je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Newsletter