Francie vytáhla do boje proti nadvládě dolaru

Francie se pustila do rétorického boje s postavením amerického dolaru v mezinárodních transakcích. Jistě nejen shodou okolností poté, co americké úřady udělily pokutu v sumě 8,97 miliardy dolarů bance BNP Paribas za porušování sankcí USA vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Jednalo se o bezprecedentní trest, který pro banku může znamenat odchod části klientů. A to se Francii nelíbí.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius označil pokutu pro BNP Paribas za nepřiměřenou a varoval, že takový krok by mohl ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu. Michel Sapin, francouzský ministr financí, vyzval k „vyvážení“ měn, používaných pro globální platby s tím, že díky případu BNP Paribas bychom si měli „uvědomit nutnost používání měn různých.“

V rozhovoru pro Financial Times na okraj víkendové ekonomické konference řekl Sapin: „My (Evropané) prodáváme sami sobě věci v dolarech, například při prodeji letadel. Je toto opravdu nutné? Myslím, že vyvážení měn je možné a nutné a to nejen pokud jde o euro, ale také pro ostatní velké měny rozvojových zemí, které se čím dál tím více podílejí na globálním obchodování.“

Christophe de Margerie, generální ředitel společnosti Total, největší francouzské firmy podle tržní kapitalizace, nevidí žádný důvod pro to, aby ropné nákupy byly prováděny v dolarech. „To, že se ceny ropy uvádějí v dolarech, ještě neznamená, že platby musí být rovněž v americké měně,“ dodal šéf Totalu podle agentury Reuters.

„Obchodovat bez dolaru by nebylo reálné, bylo by ale dobré, kdyby se euro používalo více,“ řekl de Margerie novinářům v reakci na otázku, co říká výzvám francouzských politiků. „Cena za barel ropy je uváděna v dolarech. Rafinerie může vzít tuto cenu a použít směnný kurz eura oproti dolaru pro daný den,“ dodal.

„Společnosti, jako je ta naše, jsou v bezvýchodné situaci, protože prodáváme hodně v dolarech, ale ne vždy chceme podstupovat všechna pravidla a předpisy stanovené Spojenými státy,“ uvedl výkonný ředitel průmyslové skupiny CAC 40, který podporuje tlak ze strany Sapina.

Povyk ohledně pokuty BNP na jinak poklidné mezinárodní finanční konferenci v Aix-en-Provence upozornil na něco, co se stalo další neshodou v transatlantických vztazích. Francouzští úředníci silně lobovali za největší banku v zemi a argumentovali, že BNP neporušila žádná evropská pravidla, otvírající tak debatu o tom, zda nešlo o americký soudní přesah.

Michel Sapin ve čtvrtek řekl, že ministři financí eurozóny budou na pondělním zasedání jednat o tom, jak posílit využívání eura v mezinárodním obchodu. „Byl by to způsob, jak ochránit podniky, které vstupují mimo území USA do transakcí, které jsou v jejich zemích zcela legální,“ řekl Sapin. Odmítl však podrobněji sdělit, jaké praktické kroky by mohly z jednání vyplynout.

Newsletter