Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Francouzská vláda podala demisi. Novou sestaví tentýž premiér

Francouzská vláda dnes podala demisi a premiér Manuel Valls byl pověřen sestavením nového kabinetu. Jeho složení má staronový premiér podle prezidentského úřadu oznámit v úterý. Demise následovala po kritice ekonomické politiky vlády, kterou o víkendu vznesli ministři Arnaud Montebourg a Benoît Hamon.

Valls předal demisi svého kabinetu prezidentovi Françoisi Hollandeovi, který ho ihned pověřil, aby sestavil novou vládu a její složení oznámil v úterý, sdělil prezidentův úřad.

Potřeba zvýšit hlas na Německo

Spolupracovníci Vallse odsoudili ministra hospodářství Montebourga, který v sobotním vydání deníku Le Monde kritizoval politiku vládních škrtů, kterou podle něj vnucuje Francii Německo. Podpořil ho v tom veřejně v neděli ministr školství Hamon.

„Je nutné zvýšit hlas. Německo je v zajetí politiky úspor, kterou vnutilo celé Evropě. Když říkám Německo, tak mluvím o německé pravici podporující (kancléřku) Angelu Merkelovou. Není posláním Francie se stavět do řady s ideologickými axiomy německé pravice,“ uvedl Montebourg na adresu svých socialistických kolegů Hollandea a Vallse, kterým se podle francouzských médií nepodařilo přesvědčit Berlín, aby se evropská politika přeorientovala na hospodářský růst a zaměstnanost.

Socialistický poslanec Carlos Da Silva usoudil, že Montebourg „svými nesmyslnými prohlášeními překročil meze“. „Domníváme se, že byla překročena červená čára. Ministr hospodářství se nemůže podobně vyjadřovat o ekonomické linii vlády a o evropském partnerovi jako Německo. Premiér se proto rozhodl jednat,“ řekl agentuře AFP další premiérův spolupracovník.

Hollandovy sliby

Podle šéfa opozičních centristů (MoDem) Françoise Bayroua se jedná o dlouho nevídaný vnitřní rozklad a dezorganizaci vlády. „Kdo řídí? Která dvojice? Výkonný pár Manuel Valls a François Hollande, nebo dvojice Montebourg a Hamon? Kdo řídí ekonomickou politiku Francie?“ tázal se v neděli vlivný poslanec opoziční pravicové strany UMP Bruno Le Maire.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti, především novými veřejnými investicemi. Berlín prosazuje v rámci EU hlavně úsporná vládní opatření, která podle něj nejlépe vyřeší státní deficity. Část francouzských vládních socialistů trvá na původní slíbené linii voličům.

Newsletter