Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

„Francouzská“ vlna zisků v USA. Stojí i tak Wall Street nad propastí?

Wall Street se svezla na francouzské vlně zisků, která se během dne přilila z Evropy do Spojených států. Nejvíce rostly finance, některé indexy si dokonce dosáhly na nové rekordy.

Evropské trhy zavřely na velmi slušných číslech, ty americké jejich výkon pak zopakovaly. Hlavním motorem zisků byl výsledek včerejšího prvního kola francouzských prezidentských voleb, ve kterých postoupil do druhého klání centrista Emannuel Macron (23,75 % hlasů) a kandidátka Národní fronty Marine Le Penová (21,53 % hlasů).

Evropa v zeleném. Rally akcií, bondů i měn

Investoři Macronův náskok vyhodnotili velmi pozitivně, do čehož nepochybně vstoupila i většina odhadů, která bývalého investičního bankéře favorizuje i v kole druhém. To se bude konat v neděli 7. května.

„I přesto, že si nemyslím, že by se americké trhy jakkoliv strachovaly o francouzské volby, alespoň co se týče jejich výraznějšího zařazení do očekávání a cen, dnešní reakce je jasným důkazem toho, jak velká a silná rozbuška je očekávání Macronova prezidentství,“ okomentoval dění Peter Boockvar, hlavní analytik společnosti The Lindsey Group.

Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro sílí

Index S&P 500 je tak výše o 1,08 %, což odpovídá 2374,15 bodům. Dow Jones dnes vzrostl o 1,14 % až na 20782,27 bodu. Technologický Nasdaq si připsal 1,24 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5983,82 bodech. Poslední dva benchmarky během dne vytvořily nová historická intradenní maxima.

Nejvíce se dařilo finančnímu sektoru, kde stojí za zmínku například banka Goldman Sachs (+2,93 %) či JPMorgan (+3,53 %).

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Finance +2,19 %
  2. Průmysl +1,31 %
  3. Technologie +1,3 %

Nejslabší výkon

  1. Reality -0,91 %
  2. Telekomunikace -0,06 %
  3. Utility +0,48 %

Co se týče ropy, na trzích dnes opět převládala obava z nadměrného růstu amerických zásob, což ve výsledku předčilo i doporučení Kuvajtu a Saúdské Arábie a následně i Výboru OPEC ohledně prodloužení dohody o zmrazení těžby kartelu do druhé poloviny roku. Brent tak dnes klesl o -0,83 % až na 51,53 USD/barel, WTI pak o -0,89 %, což odpovídá 49,18 USD/barel.

Dolar byl dnes doslova převálcován eurem. To se dostalo až na téměř půlroční maxima nad 1,09 EURUSD.  V závěru Wall Street se však pár obchodoval již na 1,086 dolaru za euro.

Kolik nás bude stát Macron? Klidně 1,13 dolaru za euro, tvrdí Goldmané

Neusnout na vavřínech, obzvláště ne tento týden

Pravdou je, že Wall Street, i přes dnešní zisky, možná balancuje nad propastí. Tu představuje aktuální týden, pro který americký prezident Trump naznačil hned tři klíčové fundamenty.

Tři Damoklovy meče, které Trump pověsil nad hlavy investorů

Prvním je opakování reformy systému zdravotnictví, dále pak plán na snížení daní. Třetí rozbuškou je potřeba  schválení zákona o financování některých federálních úřadů, institucí a projektů. To má být provedeno nejpozději do pátku, přičemž kdyby se tak nestalo, některé úřady by zůstaly bez peněz.

Selhání v případě reformy zdravotnictví a otálení s představením daňových změn se už na akciích částečně podepsaly. Pokud by se k tomu přidalo i zastavení provozu vládního úřadu, Wall Street by byla pravděpodobně zaplavena hromadným výprodejem.

Vládě USA hrozí platební neschopnost, jedná proto s Kongresem

Newsletter