Francouzské volby vydělávaly. Evropští boháči jsou bohatší o 27,5 miliardy

První kolo francouzských voleb vydělávalo. Díky nárůstu evropských trhů jsou boháči starého kontinentu zase o něco bohatší, a to konkrétně o 27,5 miliardy dolarů za jeden jediný den. Čí peněženka se nafoukla nejvíce?

Poté, co bylo potvrzeno vítězství centristy Emmanuela Macrona (23,75 % hlasů), za kterým následovala Marine Le Penová z Národní fronty (21,53 % hlasů) – oba tedy účastníci druhého kola, které proběhne 7. května – si evropské akcie sáhly až na 17měsíční maxima a euro pak krátce až na téměř půlroční.

Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro sílí

Podle dat indexu miliardářů agentury Bloomberg si evropští boháči připsali k dobru 2,6% nárůst jmění, což bylo vůbec nejvyšší číslo v rámci všech ostatních regionů.

Největším šťastlivcem byl španělský „král retailu“ (např. společnost Zara) Amancio Ortega, jehož peněženka se nafoukla o 2,7 miliardy dolarů. Díky tomu překonal zakladatele Amazonu Jeffa Bezose a stal se tak druhým nejbohatším člověkem na světě. Celkově je Ortega jen za letošek bohatší o 7 miliard dolarů, což jeho jmění dostává až na 79,8 miliardy.

První i nadále zůstává Bill Gates s bohatstvím o velikosti 87,4 miliardy dolarů.

V tomto směru se nelze jednodennímu boomu bohatství ani divit, jakmile se podíváte na včerejší výkon evropských akciových indexů…

Evropa v zeleném. Rally akcií, bondů i měn

Pravdou je, že francouzská pozitivní nálada se přelila i mimo starý kontinent. I americké trhy nakonec uzavřely pondělní obchodní den o více jak procento v plusu. Světové akcie reprezentované MSCI All-Country World indexem si dokonce sáhly na nový historický rekord.

Newsletter