Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Fronta na prachy ECB. Předbíhá i Váš soused?

Německé akcie od poloviny října 2014 vzrostly o dvě pětiny. Nijak se přitom nezdá, že by německá ekonomika nebo ekonomika eurozóny výrazně rostly. Během této doby naopak takzvané měkké indikátory vyvolávaly spíše rozpačitý dojem. A ani geopolitická situace nebyla nikterak růžová. Naopak, postoj eurozóny k Rusku se výrazně ochladil, došlo k zavedení sankcí proti zemi, která je stále poměrně velkým odbytištěm pro zboží pocházejících z eurozóny. Problémy Řecka akcie v Evropě přešly bez větších pohybů a excesivních reakcí. Je pravda, že došlo k výraznému oslabení eura vůči dolaru, což je vítaným impulsem pro firmy v Německu, hlavně automobilky, respektive jejich prodeje v USA. Pro zajímavost: akcie německých automobilek Daimler, VW a BMW posílily od 15. října loňského roku o 62, 55 a 30 %. Německý akciový index DAX za stejný čas připsal zisk 36 %.

Během této doby, díky spekulacím, že ECB nastartuje (a nakonec nastartovala) kvantitativní uvolňování kvůli obavám z deflace, spadly výnosy evropských státních dluhopisů na úrovně dosud nevídané, některé německé statní obligace se obchodují se záporným výnosem. Výnosy na dluhovém trhu v Evropě v podstatě nenajdete, a tak i obyčejní lidé, nejen ostřílení investoři, jsou donuceni hledat výnos jinde. Nabízí se právě akciový trh a hlavně ten německý. Německá burza vždy reagovala na pohyby burzy americké, ale nyní sledujeme pravý opak. Nůžky se rozevřely a německé akcie (vývoj indexu v grafu) jsou od začátku roku 2015 silnější o více než 17 % naopak akcie americké, kde QE skončilo na podzim loňského roku, letos oslabily – index S&P 500 ztratil zatím o 0,7 %.

Německý akciový index DAX můžete sledovat online na Roklen24

Vypadá to, že to je jednoduchá hra: Dejte peníze tam, kde je QE, a odejděte z akciových trhů, kde QE neběží. Někde jsem četl, že to je klasický „front running“ před ECB a jejím tištěním peněz. Takže na trzích došlo k následující situaci: Výnosy na dluhopisech již předem před faktickým oznámením QE spadly a akcie rostly. Podobné jako v Německu je to v Japonsku, kde vláda cíleně oslabuje jen a pumpuje peníze do ekonomiky. Jen tak mimochodem, německé 10leté státní obligace nesou 0,22 % ročně, což je dokonce méně než v dlouhodobě deflačními tlaky zmítaném Japonsku, kde vládní dluhopisy nesou 0,44 %.

Nabízí se tedy otázka, jak toto všechno skončí. Akcie v Německu už rozhodně nejsou podle poměrových ukazatelů levné a nejsou levné vlastně nikde – kromě Ruska, kam ale nikdo investovat nechce. Naznačil jsem výše, že záporné výnosy na dluhovém trhu a na běžných účtech „normálních“ lidí (neprofesionálních investorů), nutí i laiky investovat své ušetřené peníze nejlépe do akcií, které přece nádherně dlouhodobě rostou. Mám obavy, že trhy v Evropě nyní řídí stádo, dav lidí, kteří jsou ochotni si vsadit na ECB a její všemocné tištění peněz. V tomto davu je jistě i mnoho důvěřivých investorů-laiků, možná i Váš soused. Investiční rada profesionálů přitom zní „avoid the crowd“ – neboli „vyhni se davům“.

Teď už mi chybí jen článek v Blesku, který popisuje kolik byste vydělali, kdybyste bývali včas vložili své peníze do německých akcií. Možná, že trh v Německu ještě poroste a příběh o QE ještě zafunguje, ale co vím jistě, je, že bych na tomto přeplněném trhu plném chamtivců a lidí, kteří pouze následují chování davu, nechtěl zůstat poslední a s Černým Petrem v ruce.   

Newsletter