FT: Emerging markets vstupují do nové éry pomalého růstu

Růst rozvojových trhů zpomaluje na své nejnižší tempo od započetí velké finanční krize v letech 2007-08. Mezi hlavní faktory lze zařadit jak slábnoucí dynamiku čínské ekonomiky, napětí ve východní Evropě tak i zpomalení ekonomické výkonnosti v zemích Latinské Ameriky. Důkaz, že rozvojové ekonomiky vstupují do nové éry pomalejšího růstu, společně se zpomalením ekonomiky v Německu, a s cenou ropy ocitající se na 4 letých minimech, pohání obavy o globálním ekonomickém výhledu, shrnuje obavy list FT.

Data z 19 velkých rozvojových ekonomik, jenž byly shromážděny výzkumnou firmou Capital Economics napovídají, že průmyslová výroba v srpnu a spotřebitelské výdaje ve druhém čtvrtletí klesly na nejnižší úroveň od roku 2009. Růst exportu taktéž zpomalil. Tyto trendy přispívají k pocitu, že se pomalejší růst stane novým normálem napříč globální ekonomikou.

Ve svém projevu na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu minulý týden, Olivier Blanchard, hlavní ekonom fondu řekl, že zaznamenává zásadní změnu ve výkonu rozvojových trhů ve střednědobém horizontu. Christine Lagarde, výkonná ředitelka MMF řekla, že je zjevné výraznější zpomalení v zemích jako je Brazílie a Rusko a že konec kvantitativního uvolňování v USA by mohl vyslat negativní vlny směrem k rozvojovým ekonomikám. Podle Lagarde by měly být rozvojové trhy připraveny na větší volatilitu, než které byly svědky v minulých měsících a letech.

„Nyní je jasné, že výjimečná akcelerace napříč ekonomikami rozvojových trhů mezi lety 2006-2012 je u konce,“ řekl George Magnus, poradce UBS, a poznamenal, že od roku 2011 revidoval Mezinárodní měnový fond své prognózy pro rozvojové trhy směrem dolů již pošesté.

I když dosud nebyly zveřejněny oficiální hrubé statistiky domácího produktu za třetí čtvrtletí, projekce nejsou nikterak pozitivní. Tempo meziročního růstu HDP Číny v třetím čtvrtletí, jenž má být oznámeno příští týden, podle předpokladů ukáže na 6,8 procentní růst, což by znamenalo 0,7 procentní pokles oproti druhému čtvrtletí. Brazílie, v závislosti na modelu Capital Economics, je na dobré cestě vykázat růst ve výši 0,3 procent v letošním roce, což by znamenalo 2,2 procentní pokles z 2,5 procent v roce 2013.

„Vypadá to, že srpen bude nejslabším měsícem, co se týče globálního růstu HDP od října 2009,“ říká Shearing z Capital Economics.

Nejrychleji zhoršující se stav ekonomiky přichází z východní Evropy, kde slábnoucí německá ekonomika – která v srpnu utrpěla utrpěla 4% propad průmyslu –  napáchala největší škody podnikům, které tvoří její průmyslové dodavatelské části řetězce. Průmyslová výroba v Latinské Americe, částečně kvůli slábnoucí poptávce po komoditách a zpomalující ekonomice v Číně taktéž zpomaluje.

Nejodolnějšími rozvojovými trhy zůstávají rozvojové trhy v Asii, jenž vykázaly růst průmyslové výroby o 5 procent v porovnání s průměrem 2 procent napříč rozvojovými trhy.

Michael Power, stratég Investec Asset Management, jmenuje zužování kvantitativního uvolňování americkým Federálním rezervním systémem a zpomalení poptávky po komoditách z Číny za hlavní faktory způsobující zpomalení růstu ekonomik rozvojových trhů. Nicméně podle Powera je zpomalení růstu cyklickým charakterem, který by měl být přemožen demografickým vývojem, rozvojem infrastruktury a vzestupem městské třídy napříč rozvojovými trhy.

Newsletter