Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Futures zlata a stříbra na dvoutýdenních maximech, měď naopak klesá

Ceny zlata obchodují na nejvyšší úrovni v posledních dvou týdnech, ale zisky pravděpodobně zůstanou omezené a to hlavě z důvodu nedostatku makroekonomických obchodních podnětů v následujících dnech.

Na divizi COMEX Newyorské Mercantile Exchange se srpnový kontrakt na dodávku zlata vyšplhal na úroveň 1.263,70 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší hodnota od 28. května. Co se týče červencových kontraktů stříbra, tak jejich cena se vyšplhala až na úroveň 19,17 USD/unce, tedy nejvýše od 27.května.

Obchodníci nadále zpracovávají důsledky minulého týdne, kdy ECB přistoupila ke snížení sazeb a Spojené státy publikovaly poslední report o nezaměstnanosti. V obou případech však došlo k naplnění konsensu. Zatímco investoři v USA sázejí na silný hospodářský růst v USA v druhém čtvrtletí, drahé kovy se v poslední době ocitají pod nebývalým tlakem.

Červencové kontrakty mědi dnes klesají o 0,29 %, což je v přepočtu 0,9 centu, a ocitají se na pětitýdenních minimech, tedy 3,035 USD za libru. Tento mírný propad lze vysvětlit pokračující investigací čínských úřadů ohledně praktik tamních firem souvisejících s používáním shodných měděných a hliníkových zásob pro zajištění vícero úvěrů od bank. Měď, ve snaze obejít přísné úvěrové standardy uplatňované Pekingem, je v Číně používána společnostmi a investory jako zajištění. Mezitím oficiální čínské statistiky ukázaly, že roční míra spotřebitelské inflace v Číně se v květnu dostala až na čtyřměsíční maximum 2,5 %, zatímco růst cen výrobců zpomalil. Čína je největším světovým spotřebitelem mědi představující téměř 40 % světové spotřeby v loňském roce.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Newsletter