Fúzí Deutsche Börse a LSE vznikl nový burzovní obr

Německá burzovní společnost Deutsche Börse se dohodla na spojení s provozovatelem londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE). Transakce v hodnotě přes 30 miliard dolarů vytvoří největšího provozovatele trhů s cennými papíry v Evropě. Fúzi ještě musejí schválit regulační orgány, akcie obou burz ale i tak po oznámení dohody zamířily prudce vzhůru.

Fúze se má uskutečnit formou výměny akcií. Současní akcionáři Deutsche Börse by ve sloučené skupině měli získat podíl 54,4 procenta, akcionáři LSE zbývajících 45,6 procenta. Do čela skupiny se má postavit současný šéf Deutsche Börse Carsten Kengeter.

Součástí společnosti LSE je rovněž italská Borsa Italiana. „Kombinace Londýna, Frankfurtu a Milána vytvoří platformu pro financování a podporu růstu evropských podniků. Bude rovněž představovat atraktivní nabídku pro asijské a americké společnosti usilující o získání přístupu k investorům a kapitálu,“ uvedly Deutsche Börse a LSE.

Velký burzovní souboj o Londýn

Firmy předpokládají, že spojení aktivit přinese roční úsporu 450 milionů eur. Deutsche Börse o fúzi s LSE usilovala už dříve, poslední pokus vzdala v roce 2005 kvůli tlaku ze strany svých akcionářů, kteří se obávali vysokých nákladů transakce.

Nynější dohodu o fúzi by mohly ohrozit mimo jiné konkurenční nabídky na převzetí LSE. Začátkem března signalizovala zájem o LSE společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské akciové burzy NYSE.

Integrace kapitálového trhu je podle něj jednou z priorit Evropské komise v rámci aktivního plánu Unie kapitálových trhů. EU chce posílením ‎trhu pomoci ekonomice, zaměstnanosti a financování malých a středních podniků. „Fúze burz není v Evropě nic neobvyklého. Součástí burzovní skupiny je i pražská burza, kterou vlastní středoevropská skupina CEESEG,“ poznamenal Bostl.

První elektronické burze světa je 45 let

Newsletter