FX tip: Spekulujte na růst dolaru

Zdá se, že centrální banky po celém světě dávají investorům zelenou ke koupi dolaru. Poté co Federální rezervní systém včera oznámil ukončení svého stimulačního programu, se cena dolaru vůči koši hlavních měn ocitla v jednu chvíli na svých 3 týdenních maximech. Vůči euru dolar taktéž dnes zaznamenal svá několika týdenní lows na 1,2554 dolarů za euro, po zveřejnění údajů HDP však umazává část svých zisků, momentálně nad hranicí 1,2627 dolarů za euro.

Americká ekonomika drží vysoký růst i ve třetím čtvrtletí

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Z dlouhodobějšího hlediska se dolar vůči euru ocitá v již téměř pět měsíců trvajícím růstovém trendu. Z fundamentálního hlediska nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít v brzké době k jeho obratu. Co se týče dlouhodobého fundamentálního pohledu, jasně daná pokračující divergence politik centrálních bank by měla nadále podporovat růst dolaru vůči euru. Z krátkodobějšího pohledu, prohlášení Fedu společně se silnými údaji amerického HDP by mělo utvrdit investory o síle americké ekonomiky. Na druhé straně stále se zhoršující stav některých hlavních ekonomik eurozóny, v čele s Německou, dává investorům podnět k prodeji eura.

Z hlediska technické analýzy lze do jisté míry hovořit o překoupenosti dolaru, ale býčí sentiment je momentálně natolik silný, že překoupenost americké měny by neměla hrát roli v rozhodování ohledně otevření dlouhé pozice na dolaru. Momentální krátkodobá korekce, jenž nelze z mého pohledu vysvětlit ničím jiným nežli vybíráním zisků investorů, navíc nabízí výhodnou pozici pro spekulaci na pokračující růst dolaru.

Těm, kteří se nebojí rizika, bych doporučil otevření dlouhé pozice na dolaru poblíž 1,263 se stop lossem nad hranicí 1,267 a vyhlídnutou úrovní k výběrů zisků poblíž cenové úrovně 1,25 dolarů za euro. V případě, že se potvrdí navrhlé schéma, očekávám trvání obchodu v rámci několik dní.

Newsletter