Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Gartman: Čekám ropu za 15 dolarů

Odhad 40 dolarů za barel už nikoho nepřekvapí. Kombinace rychle rostoucích ropných zásob a silného dolaru vcelku jasně hovoří proti odražení cen ropy ode dna. Přemíra nabídky je také hlavním argumentem vlivného investora Dennise Gartmana, který čeká pokračování propadu s možným dnem 15 dolarů za barel. Podmínky na trhu se evidentně nijak nezlepšily od února, kdy Gartman varoval před možností sestupu ceny až na 20 USD.

„Již měsíce opakuji, že cena surové ropy míří z levého horního rohu grafu do pravého spodního rohu… Nebyl bych překvapen, kdyby se dostala na 15 USD za barel,“ říká Garman, někdy přezdívaný „komoditní král“. Další „Král“, tentokrát jménem, nakládá s pesimismem opatrněji. Je jím Doug King, investiční šéf hedge fondu Merchant Commodity, který vzkázal: „Stále věřím, že se podíváme pod 40 dolarů za barel a bude nové dno. A na to se dostaneme rychleji, než si většina lidí myslí.“

Pot a slzy ropného sektoru

Ceny ropy od loňského června propadly již o 60 procent a pokračují v propadu i v letošní bilanci. Po letošní únorové konsolidaci ztrát komodita zamířila zpět směrem níž. Čest výjimkám – dnes WTI roste o 4 % nad 45 dolarů a severomořský Brent se obchoduje o 10 dolarů výše. Krátkodobost únorového „odrazu ode dna“ byla podle Garmana způsobena zkrátka přemírou nabídky, a ta bude důvodem, proč čeká další ropné „rally“ v budoucnu podobný osud. „Takto se medvědí trh zkrátka má chovat a chová,“ řekl.

Signály toho, kdy by mohly prodejní tlaky na ropě polevit, hledá investor na trhu futures kontraktů. Na trhu dál trvá situace, kdy je současná forwardová cena vyšší než očekávaná spotová cena pro stejné období, označovaná jako „contango“. Jedná se o stav, kdy jsou lidé ochotni platit více za komoditu v určitém okamžiku v budoucnu, než je skutečně očekávaná cena komodity, a odráží růst nákladů na uskladnění. Medvědí signál nadbytku nabídky v blízkém období. Zásoby rostou a skladovací prostory se blíží naplnění. Dokud se trend neotočí ve prospěch budoucích spotových cen, kdy budou obchodníci opět ochotni spíše nakoupit dnes a sami nést náklady za uskladnění.

Ropa: Goldman Sachs vyhlíží 40 dolarů, OPEC stabilizaci trhu

Kde dnes ropa stojí 95 dolarů?

Newsletter