Gartman: O živých „býcích“ a zlatě jako výhře na celé čáře

Páteční data z trhu práce zvýšila pravděpodobnost zvýšení amerických úrokových sazeb. Pro letošní rok rekordní počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor potvrdil slibné nastartování největší ekonomiky světa, což bude nepochybně pro vedení Federálního rezervního systému jedním z pilířů úrokového rozhodování.

Jak na tuto situaci mohou reagovat investoři? Na to se ve svém rozhovoru pro server CNBC zaměřil známý investor a autor „The Gartman Letter“, Dennis Gartman. I přes několik kontrakcí, kterých jsme na amerických akciových trzích byli během letošního roku svědky, ostřílený profesionál věří, že se stále nacházíme ve fázi „býčího“ trhu, a to do doby, než „budou prolomeny významné trendové hranice.“

„Investoři sázející na propad trhů zatím nemají moc štěstí. Býčí trh pokračuje a pokračovat bude, dokud nebudou prolomeny trendové hranice, což se zatím nestalo,“ řekl pro CNBC Gartman. Dle jeho názoru byl propad trhů z přelomu srpna a září jasným důkazem nadhodnocení amerických akcií. Díky pádu se tak dostaly na „rozumnější“ úrovně, ze kterých by se měly odrazit ještě výše. 

Vyjma akcií Gartman sází i na zlato. Žlutý kov je tradičně obchodován v dolarech, u kterých je tento rok vinou vidiny vyšších sazeb pozorováno dlouhodobé posilování. Právě růst hodnoty americké měny zatěžuje cenu zlata. Investor proto raději kupuje drahý kov denominovaný v japonských jenech, jejichž hodnota dlouhodobě klesá s tím, jak centrální banka aplikuje silně uvolněnou měnovou politiku. Proto je tedy zlato „financované v jenech, případně v eurech, výhrou na celé čáře.“

Na otázku vývoje americké ekonomiky Gartman odpověděl, že jsme stále svědky velice pomalé expanze. Pravděpodobnost toho, že Fed v prosinci navýší své sazby je dle jeho názoru vyrovnaná, tedy „padesát na padesát“. Pokud ale centrální banky úroky navýší, nebude tento hike větší než 25 bazických bodů.

 

Newsletter