Gartman: Stará hra o americký rozpočet

Rozpočtový návrh amerického prezidenta Baracka Obamy, který zahrnuje zásadní revizi systému daní z příjmů, rozděluje investory a politické experty, kteří se ptají, zda americké firmy mohou tyto reformy strávit. Součástí Obamova rozpočtu pro další fiskální rok, který bude oznámen v pondělí, má být zvýšení daní pro podniky a bohaté Američany. Vše s cílem „podpořit střední třídu“ země. Vlivný investor Dennis Gartman řekl CNBC, že rozpočet byl „mrtvý už na cestě“ do Kongresu. „Je to stará hra, která se hraje pokaždé,“ řekl v úterý zakladatel Gartman Letter.

Obama navrhne rozpočet s daní ze zahraničních zisků

Mezi nejvíce kontroverzní návrhy rozpočtu patří jednorázová daň ve výši 14 procent na zhruba dva biliony dolarů v dosud nezdaněných zahraničních ziscích, které nahromadily americké společnosti, a 19procentní daň na budoucí zahraniční příjmy.

„Tato daň by znamenala, že společnosti teď musí zaplatit daň z dvou bilionů dolarů, které už mají v zahraničí, namísto toho, aby mohly zaplacení veškerých amerických daní odkládat na neurčito,“ sdělil v sobotu činitel Bílého domu. Gartman řekl, že navrhované daně na zahraniční zisk jsou jedním z mála aspektů rozpočtu, se kterými souhlasí. „Domnívám se, že prezidentův návrh není úplně špatný, pokud zůstanou všechny věci stejné,“ řekl CNBC. „Jsem daleko pravicovější ve srovnání s prezidentem, ale chápu, kde musí být návrhy provedeny a tento není tak špatný… Na levicového prezidenta míří tento návrh spíše do středu,“ dodal Gartman.

Podle Bílého domu by navrhovaný rozpočet snížil deficit o 1,8 bilionu dolarů v průběhu příštích deseti let a to hlavně skrze zdravotnické, daňové a imigrační reformy.

Republikánská podpora pro opatření je nepravděpodobná, nicméně mluvčí sněmovny John Boehner tvrdí, že tyto plány nejsou nic nového. Obama vyzýval republikány, aby přišli s něčím lepším, pokud se jim jeho rozpočet nelíbí . Před tím, než vstoupí rozpočet v platnost, musí ho schválit Kongres. V současné situaci se tak očekává, že se o něj povede zdlouhavá bitva. Politické pózování mezi demokraty a republikány je „washingtonský Kabuki tanec,“ řekl Gartman, i když dodal, že věří, že obě strany dosáhnou nějakého konsensu. Jared Bernstein, bývalý hlavní ekonom a ekonomický poradce viceprezidenta Joe Bidena, řekl CNBC, že současný systém zdanění korporací byl „nefunkční“ a je třeba jej změnit. Dodal, že některé nadnárodní společnosti chtěly v nějakém kontextu repatriovat, a že to, v jakém kontextu to navrhuje Obama, dává smysl.

Střední třída

Před prezidentskými volbami v roce 2016 je rozpočet navržen tak, aby apeloval na střední třídu Američanů, tedy část americké společnosti, kterou chtějí demokraté před volbami nalákat. Zdanit bohaté s cílem podpořit střední třídu však nemá poškodit nejbohatší v zemi. Člen American Enterprise Institute a spolupracovník CNBC James Pethokoukis poznamenal, že nejde jen o 14procentní sazbu, která je vysoká, jde o celý návrh. „ Je to odklon od územního daňového systému, pod který nespadají příjmy získané mimo domovskou zemi. Momentálně děláme něco, co je mimo běžnou firemní daňovou politiku. Nezapomínejme také, že když se zvýší firemní daně, zvyšují se také daně amerických dělníků,“ dodal.

Investor Gartman také oponoval tomu, že by bohatí Američané neplatili spravedlivý podíl daně z příjmu. „Průměrný Američan opravdu platí velmi málo ve formě daně z příjmu. Horních 5 procent v USA platí valnou většinu daní z příjmu a horní procento platí více, než je spravedlivý podíl,“ dodal.

Newsletter