Gartman věří zlatu

Rok 2014 nebyl pro oblast komodit nijak zvlášť přívětivý. Cenový propad se včetně ropy nevyhnul ani mědi, sóje či stříbru. Dennis Gartman, ekonomický komentátor a samozvaný „komoditní král“, však věří v obrat tohoto trendu. Ve svém výhledu se zaměřuje především na doposud tolik zavrhované zlato.

Zlato obklopují medvědi

„Jeden z mých lepších obchodů bude přesně ten samý, co minulý a předminulý rok. Do budoucna věřím nejvíce trhu se zlatem,“ řekl pro server CNBC Gartman. Jeho doporučení je založeno především na držení žlutého kovu, který je denominován v jiné měně, než v americkém dolaru. Jako nejlepší se výhledově jeví euro či japonský jen.

Obě tyto měny byly v roce 2014 pod silným tlakem, který měl svůj původ v politice centrálních bank. Japonská Bank of Japan se intenzivně snaží podpořit růst cen, avšak doposud se jí to nijak zvlášť nedaří. Stejně tak Evropská centrální banka rozběhla svou verzi programu kvantitativního uvolňování. Vzhledem k dosavadní (ne)úspěšnosti obou institucí, nevidí Gartman v brzké budoucnosti žádnou výraznou změnu v prováděných politikách.

Zlato v roce 2015

„Japonská centrální banka pokračuje v nafukování své bilance pomocí nákupu státních dluhopisů. Evropská centrální banka bude letos zřejmě dělat to samé,“ vysvětluje Gartman. Obě měny letos výrazně oslabily vůči americkému dolaru. Euro o více jak 11 % a jen o zhruba 12 %. V roce 2015 zůstanou dle Gartmana obě měny nadále slabé. Investoři v tom však musí vidět příležitost. Pokud jste nakoupili zlato denominované v euru, jeho cena za minulý rok stoupla o více jak 8 % a v případě jenu pak o 10 %.

Ale není to pouze vývoj na měnových trzích, co by měl být hlavním tahounem žlutého kovu. „Politické okolnosti kolem celého světa způsobí to, že se tok peněz bude soustředit hlavně na americkou ekonomiku, díky čemuž tak můžeme čekat další posílení dolaru.“ Investoři společně s tím tak budou vyhledávat bezpečné tituly, mezi které samozřejmě spadá i zlato.

7 otázek, na které zlatí „medvědi“ ještě neodpověděli

Newsletter