Gazprom: Nestačíme pokrýt poptávku Evropy po plynu

Ruský obr v dodávkách plynu Gazprom uvedl, že není v současné době schopen uspokojit rostoucí poptávku po plynu z Evropy. Generální ředitel Alexej Miller navíc oznámil snížení odhadu růstu těžby plynu na letošní rok. Slova přicházejí v situaci, kdy si Polsko, Slovensko či Rakousko opakovaně stěžují, že nedostávají obvyklé dodávky plynu z Ruska.

Miller se tomuto brání slovy, že Gazprom dodává plyn do Evropy podle dohodnutých kontraktů. Dodal také, že v budoucnosti bude Gazprom opět schopen vývoz zvýšit.

Podle nového odhadu těžby by produkce Gazpromu měla letos činit 463 miliard metrů krychlových plynu. V květnu firma uváděla, že její těžba letos dosáhne 496,4 miliardy metrů krychlových. Loni Gazprom vytěžil 487,4 miliardy kubíků plynu.

Polsko a Slovensko si od minulého týdne stěžují na výraznější pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Podle dnešních údajů jsou dodávky na Slovensko nižší zhruba o čtvrtinu a do Polska o pětinu. Gazprom odůvodnil výpadky v dodávkách technickými potížemi.

Gazprom loni zvýšil vývoz do Evropy o 16 procent na téměř 162 miliard metrů krychlových. Letos se má vývoz snížit na 157 miliard metrů krychlových.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Newsletter