Gazprom se dohodl s Čínou na dodávkách plynu na 30 let

Gazprom se po letech vyjednávání dohodl s Čínou na dodávkách plynu. Ruský monopolní vývozce zemního plynu bude na základě dlouho očekávané dohody, která by mohla snížit závislost ruského exportu na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu, Pekingu dodávat 38 miliard krychlových metrů suroviny ročně a to po dobu 30 let.

Gazprom tak pokryje zhruba čtvrtinu současné čínské roční poptávky. Dohodnutý objem je také necelou čtvrtinou objemu plynu, který Rusko loni vyvezlo do Evropy. Šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl, že hodnota rusko-čínského kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů. Plyn bude do Číny proudit novým plynovodem, který spojí sibiřská plynová pole s oblastmi u čínského pobřeží.

Dohoda byla uzavřena mezi Gazpromem a čínskou státní společností China National Petroleum Corporation (CNPC). Nastává po více než desetiletém jednání, v jehož průběhu byla hlavní překážkou v rozhovorech cena za plyn. Ta byla údajně diskutována ještě v posledních hodinách dvoudenního pobytu ruského prezidenta Putina v Šanghaji. Konečná cena však zveřejněna nebyla. Pro šéfa Kremlu je dohoda velice pozitivní na pozadí okolností ukrajinské krize a snahy evropských zákazníků omezit svou závislost na ruském plynu. 

Newsletter