GE Money Bank míří na pražskou burzu

AKTUALIZOVÁNO: Česká banka GE Money Bank požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do dvou let a zaměřit se na průmyslovou činnost. Banka to uvedla v tiskové zprávě.

„GE Money Bank bude vstupovat na pražskou burzu, její akcie budou nabídnuty institucionálním investorům. Dokončení procesu očekáváme ve druhém kvartálu tohoto roku,“ řekl generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný. Dokončení procesu závisí podle něj na regulatorním souhlasu ČNB a situaci na kapitálových trzích.

„Jsme již v pokročilém stadiu přípravy,“ uvedl Spurný. Důvodem vstupu na burzu je pozitivní vývoj české ekonomiky a její výhled, dlouhodobá stabilita a ziskovost českého bankovního sektoru a výborná kondice GE Money Bank.

GE prodá v bance majoritu, po dobu 180 dnů si ponechá významný minoritní podíl. Během dalších dvou let ji bude dále podporovat. Ve statutárních orgánech bude mít dva zástupce z pěti, upozornil Spurný. Dividendová politika banky počítá s každoročním vyplácením 70 procent čistého zisku, podotkl.

„Těší mne, že se tímto oznámením stává IPO pro vlastníka preferovanou variantou, a že Burza cenných papírů Praha je pro emitenta preferovaným trhem,“ řekl serveru Roklen24 Petr Koblic generální ředitel Burzy cenných papírů Praha a CEE Stock Exchange. Dodal, že emise GE Money Bank by na pražském trhu patřila mezi největších emise, a zcela jistě by se tak kvalifikovala nejen do indexu PX, ale rovněž i do mezinárodních indexů, což by pozitivně ovlivnilo jak likviditu samotné emise, tak i likviditu celého českého kapitálového trhu.

GE Money Bank je v Česku šestou největší bankou, která má milion klientů. Analytici dříve uvedli, že cena této středně velké banky by se mohla pohybovat od 25 do 90 miliard korun.

„Pro GE Money Bank jde o velmi zásadní moment, neboť vstupujeme do další fáze našeho růstu v České republice. Jsme odhodláni i nadále podporovat naše retailové a korporátní klienty v dosahování jejich cílů a dále tak napomoci rozvoji české ekonomiky a českých kapitálových trhů,“ uvedl k oznámenému kroku generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný.

Společnost je bankou financovanou z vlastních zdrojů, která podléhá dohledu ČNB a která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital. Dle navržené dohody si skupina GE Capital ponechá významný menšinový podíl v bance po dobu nejméně šesti měsíců. Po schválení nabídky ze strany České národní banky budou kompletní informace k dispozici v prospektu na webových stránkách banky.

GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize loni vykázala zisk před zdaněním 4,128 miliardy korun a poskytovala služby 1,068 milionu klientů. Pohledávky za klienty činily 53,7 miliardy korun. Komerční divize dosáhla ke konci loňského roku zisk před zdaněním 1,32 miliard korun a poskytovala služby 69 tisíc klientů.

Newsletter