Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

GE Money nabídne akcie za 68 až 85 korun. Přejmenuje se

AKTUALIZOVÁNO: Banka GE Money, která plánuje své akcie uvést na hlavní trh pražské burzy, pro emisi stanovila cenové rozpětí od 68,0 Kč do 85,0 koruny za jednu akcii. Pokud budeme počítat střední hodnotu pásma, tržní kapitalizace emise dosáhne 39,1 miliardy korun. GE Money zároveň oznámila, že obchodní firma společnosti GE Money Bank, a.s. bude změněna na MONETA Money Bank, a.s.

Dne 11. dubna 2016 informovala GE Money o záměru požádat o přijetí všech svých 511 miliónů kmenových akcií k obchodování na Prime Marketu Burzy cenných papírů Praha. Dnešní oznámení je indikativním cenovým rozpětím zamýšlené nabídky akcií ze strany prodávajícího akcionáře GE Capital International Holdings Limited a to do rukou institucionálních investorům.

Během dneška chce banka uveřejnit Prospekt. Prodávající akcionář nabízí 51 procent akcií, číselně vyjádřeno 260,61 milionu kusů. K prodeji nebudou nabízeny žádné nově vydané akcie. Oznámení o stanovení výše konečné ceny se očekává dne 5. května 2016 či blízko tohoto dne s tím, že podmíněné obchodování s akciemi na BCPP bude zahájeno následujícího dne.

 „Jsme potěšeni, že po silné prvotní odezvě ze strany institucionálních investorů dnes můžeme zahájit plánované IPO. Jako další významný krok na naší cestě k tomu stát se nezávislou českou bankou dnes současně oznamujeme naši novou obchodní firmu a značku – MONETA Money Bank,“ řekl Tomáš Spurný, generální ředitel.

GE na pražské burze? Silná emise, atraktivní dividenda

Nabídka akcií zahrne i nadlimitní úpis, který bude možné uplatnit ve 30 denní lhůtě, počínající prvním dnem obchodování akcií na pražské burze. Jeho rozsah nesmí překročit 15 % celkem nabízených akcií.

Firma i prodávající akcionář souhlasí, že v průběhu 180 dní po startu obchodování na pražské burze nepřevedou akcie na třetí osobu.

Nabídka je v souladu se strategií, kterou skupina General Electric oznámila v dubnu 2015. Jejím cílem je prodat většinu aktiv ve finančním segmentu a zaměřit se na průmyslové podnikání.

Globálními koordinátory (Joint Global Coordinators) a dále jako vedoucí knihy objednávek (Lead Joint Bookrunner) působí Goldman Sachs International, J.P. Morgan a Citigroup. WOOD & Co pak působí jako další vedoucí manažer (Joint Lead Manager) a kotační agent (Listing Agent).

„Kompletní informace týkající se nabídky obsáhne Prospekt, který bude od dnešního dne dostupný pro způsobilé investory na webových stránkách investors.monetabank.cz/ipo-documents,“ uvedla banka.

GE Money Bank míří na pražskou burzu

Vizitka GE Money Bank
GE Money Bank je dosud součástí skupiny GE Money, do níž patří též GE Money Auto a GE Money Leasing. Banka je šestou největší v ČR.
Vznikla ze zdravé části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce Jiří Klumpar v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996, přičemž tehdy ji ovládala skupina Motoinvest v čele s finančníkem Pavlem Tykačem.
Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank, a. s. Nyní oznámila, že se v souvislosti s uvedením akcií na burzu přejmenuje na Moneta Money Bank.
GE Money Bank patří v ČR ke středně velkým bankám. Banka měla ke konci loňského září 252 poboček a 686 bankomatů. V České republice má zhruba milion klientů.
Počet zaměstnanců skupiny ke konci roku 2013 činil 3265.
Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů.
Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích roku 2015 konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Vklady banky stouply o 9,7 procenta na 105,6 miliardy korun, úvěry skupiny činily 115,5 miliardy Kč. Celkový počet nových půjček vzrostl meziročně o 21,5 procenta.
Šéfem GE Money Bank je od loňského září Tomáš Spurný, který nahradil ve funkci Seana Morrisseyho.
Skupina GE Money ČR je součástí GE Capital, globální finanční divize General Electric. GE sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Podniká v oblasti výroby letadlových motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. Z hlediska tržní kapitalizace patří GE mezi tři největší společnosti na světě.
Loni v dubnu šéf banky Morrissey potvrdil Hospodářským novinám, že GE chce českou GE Money Bank do dvou let prodat. Analytici oslovení ČTK poté uvedli, že kupující může za banku zaplatit od 25 do 90 miliard Kč.
Před dvěma týdny banka zveřejnila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem General Electric zaměřit se na průmyslovou činnost. Nyní banka oznámila, že na burzu by měla vstoupit kolem 5. května, cenové rozpětí akcií by se mělo pochybovat od 68 do 85 korun. Při střední hodnotě to znamená kapitalizaci 39,1 miliardy korun.

Newsletter