GE vylepší nabídku za aktiva Alstom, Paříž přichází převzetí na chuť

Konglomerát GE vylepšil svou nabídku na převzetí energetické divize francouzské skupiny Alstom, především ve věci pracovních míst, uvedl zdroj z úřadu francouzského prezidenta Hollanda.

Po schůzce mezi prezidentem a šéfem GE Jeffem Immeltem je zřejmé, že došlo k významné změně postoje Paříže k nabídce GE. Podle zdroje Reuters nabízí GE vytvořit ve Francii v průmyslovém sektoru tisícovku nových míst.

CEO Immelt ve francouzském parlamentním výboru uvedl, že jeho skupina předloží v souvislosti se svou nabídkou podrobné závazky ohledně pracovních míst ve Francii. Řekl také, že GE uvažuje o spojení aktiv obou skupin v oboru železniční signalizace, kde by měl Alstom hlavní slovo. Vyšel tak vstříc obavám Paříže z toho, že samotný prodej energetické divize by Alstom výrazně zmenšil a oslabil.

GE nabídla za aktivity Alstomu 16,9 mld. dolarů, což Paříži nestačilo. Do hry vstoupil německý rival Alstomu Siemens, který za převzetí energetických aktiv Alstomu nabízí své operace v železniční dopravě. Siemens hodlá předložit oficiální nabídku nejpozději do 16. června.

Francouzská vláda musela před deseti lety Alstom zachraňovat před bankrotem. Nyní se firma se zhruba 93 tisíci zaměstnanci potýká s vysokými dluhy, silnou konkurencí a slabou poptávkou. Dopravní divize Alstomu je známá svými rychlovlaky TGV, energetická divize vyrábí turbíny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny.

Newsletter