Geopolitické napětí stoupá a tlačí dolů Evropu i Prahu. Volvo -5 %, LM Ericsson +8 %

Evropské akciové trhy během páteční seance ztrácejí v návaznosti na včerejší pád civilního letadla nad Ukrajinou. Investoři se tak obávají rostoucího geopolitického rizika a možných reakcí ze zámoří či Evropy. Již během včerejšího dne investory znervózněly nově uvalené sankce ze strany Evropy a Spojených států vůči Rusku.

Nad východem Ukrajiny sestřelen malajský Boeing s 298 lidmi na palubě. Trhy klesají (aktualizujeme)

Izraelská armáda vstoupila pozemní operací do pásma Gazy

Panevropský index Stoxx Europe 600 aktuálně ztrácí 0,6 % a navazuje tak na včerejší téměř 1 % pokles. Ruský MICEX ztrácí 1,4 % a propadá tak pátým dnem v řadě.

Výrazným propadem si prošly i malajské aerolinky, které v návaznosti na pád letounu ztratily více jak 11 %. Postižen byl celý sektor, když propadají i francouzské či německé aerolinky.

Z jednotlivých zástupců dále výrazně ztrácejí akcie Volva, které padají o více jak 5 % po té co společnost upozornila na oslabující poptávku z evropského regionu a 6 % pokles přijatých objednávek během druhého čtvrtletí.

Zisky si z vybraných titulů připisují akcie LM Ericsson, které po reportovaných výsledcích, které výrazně předčily odhady analytiků, rostou o 8 %.

Akcie na pražské burze za rekordně nízkého objemu mírně převyšujícího 100 mil. Kč klesají v průměru o 0,8 %. K 50 Kč za akcii se v návaznosti na pokles v zámoří sesouvají akcie CETV. Ztrácí i bankovní sektor v čele s Komerční bankou, která se propadla pod 4 500 Kč za akcii. Erste hájí ceny u 514 Kč a pojišťovací titul VIG se obchoduje u 1 050 Kč. Svoji defenzivní povahu už druhým dnem v řadě dokazuje tabákový producent Philip Morris ČR, který roste o 1,5 %.

Newsletter