Gladiš: Většina investorů by se do shortování neměla pouštět

Za posledních devět let skončilo 90 procent jeho investic ziskem. Obchoduje 20 společností po celém světě v různých sektorech. Řeč je o zakladateli Vltava Fund Danielu Gladišovi. Jaká jsou tajemství jeho nadprůměrného poměru úspěšných investic prozradil dalšímu investičnímu veteránovi Jánu Hájkovi.

Od roku 2009 není pro investora velkým uměním, aby byl do letošního roku v kladných číslech, řekl Daniel Gladiš a dotkl se tématu konstantně rostoucích akciových trhů. V posledních letech se však jeho Vltava Fund daří i přes malá „zaškobrtnutí“ globálního akciového trhu. Ačkoliv ještě není uzavřená, tak pouze jedna z 20 investic pravděpodobně skončí ztrátou. Pořád se ale jedná o vysoce nadprůměrný poměr ztrátových a ziskových investic.

Jedním z tajemství úspěchu je dle Gladiše jednoduchost investic. Vltava Fund měl v minulosti tendenci analyzovat investice velmi do hloubky, a to pomocí náročných modelů. Přidaná hodnota ale v takových analýzách není příliš velká, říká investor. Zvolil tak řídit se dle pořekadla „v jednoduchosti je síla“. Druhým, ne už tak velkým, tajemstvím je nakupovat akcie hodně levně. Ačkoliv se jedná o poměrně běžnou radu pro začínající investory, je to klíčem k převážení chybných investic na ziskové.

Daniel Gladiš bude jedním z řečníků 5. České investiční konference, která se koná 19. a 20. listopadu

V 90 procentech úspěšných investic Gladišova fondu je jich, dle jeho slov, několik chybných. Avšak z důvodu levného nákupu akcií nakonec skončily v kladných číslech. Nelze se však řídit pouze pocitem levnosti. Gladiš i Hájek se shodli na tom, že investor může lehce spadnout do valuační pasti, kdy to „levné“ akcii trvá dostat se na správnou tržní hodnotu několik let.

„Naše největší chyby se týkají hodnotových pastí, kdy jsme si mysleli, že dojde k rychlému napravení hodnoty akcie. Hodnota ale často dlouho nerostla, nebo se dokonce snižovala,“ podotýká Gladiš. „Největší chyby máme paradoxně v případech, kdy se akcie kupovala velmi nízko, například šesti až sedminásobku zisku,“ dodává s úsměvem.

Ján Hájek: Ve výroční zprávě mě zaujalo, že jsi měl na společnost Apple negativní názor. Přesto si při valuační příležitosti akcie koupil a šel si do toho. Můžeš tuto situaci popsat?

Daniel Gladiš: Můj negativní názor byl spojený s názorem na osobu Steva Jobse. Po přečtení jeho biografie jsem došel k závěru, že to byl opravdu špatný člověk. Takový, který kdyby se přiblížil k mé dceři, tak mu přerazím ruce. Z lidského hlediska mi to zatmělo oči a proto jsem možná Apple přehlížel. V době, kdy jsme koupili Apple, jsme dávali spíše přednost Microsoftu. Při zakolísání akcie Applu jsem však hodil všechny pocity za hlavu a chtěl jsem situace využít. Po valuaci akcie jsem investici uzavřel a zase se držel svého. Byla to velmi atypická investice. My ale Apple zprostředkovaně držíme, protože naše největší pozice je v současnosti v Berkshire Hathaway, který má zase největší pozici právě v Applu.

Ján Hájek: Ty občas spekuluješ i na propad ceny akcií. Láká tě i například dělat shorty na „špatných“ společnostech?

Daniel Gladiš: Když jsme se před několika lety bavili o tom, čím přinést přidanou hodnotu našemu fondu, řekli jsme si, že na sedm let zkusíme právě shortování. Letos jsme ale došli k závěru, že shortování úplně opustíme. Naše úspěšnost v této disciplíně je asi padesát na padesát. Pozice musí být malé a disproporčně zabírají mnoho času a energie oproti tomu, kolik mají potenciál vydělat. Máme poslední tři nebo čtyři short pozice. Po jejich uzavření tuto strategii nadobro opustíme.

 

 

Ján Hájek: Jaký je tvůj názor na shortování obecně?

Daniel Gladiš: Myslím si, že většina investorů by se do shortování neměla pouštět. Na druhou stranu by si to měl každý nastudovat a promyslet. Člověk při tom zjistí spoustu informací, které mu mohou v budoucnu pomoci i u dlouhodobých investic. Například shortovat akcie na základě valuace je hrozně slabý argument. Jakmile ta akcie ztratí „zemskou přitažlivost“, tak akcie nemá žádné limity. Spíš se snažíme hledat akcie, kdy je ve společnostech špatný management a podobně.

Ján Hájek: Několikrát jsi zmínil nákup za levno. V případě vaší investice do McDonald‘s si ale musel akcii kupovat někde okolo 19ti násobku zisku. V čem byl ten McDonald‘s pro tebe jiný?

Daniel Gladiš: Nedívám se nainvestování dogmaticky. McDonald‘s mi připadá jako taková „compounding“ mašina. Co mě ale přinutilo jeho akcie prodat, je jeho extrémní nárůst zadluženosti během doby, kdy jsme akcie drželi. Na druhou stranu po prodeji akcie letěla nahoru, ale takhle už to někdy bývá.

Daniel Gladiš vystudoval VUT Brno. V letech 1993-1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a.s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999-2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a.s. a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knih „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“.

 

 

Newsletter