Globální ekonomika se zotavuje, máme tu ale jeden velký problém

Ze všech koutů světa jsou slyšet zprávy o pozitivním vývoji ekonomik. Nikdo tak snad ani nepochybuje o celkovém ekonomickém zotavení v globálním měřítku. Nad tímto trendem však visí velký černý mrak, který může významně zahýbat volatilitou světových trhů. Co se za tímto „stínem“ skrývá prozradila agentura Bloomberg.

Daný problém byl identifikován a popsán analytikem a manažerem hedgeového fondu Stephenem Jenem. Ten konkrétně upozornil na prohlubující se nerovnováhou u aktiv, která jsou považována za bezpečná útočiště. Například Čína a další rychle rozvíjející se země sice v současnosti akumulují bohatství, ale zároveň si nedokážou vytvořit domácí bezriziková aktiva, do kterých by mohli místní investovat. Většina se tak přesouvá, klasicky, do amerických dluhopisů, což podle Jena jen nafukuje dluhopisovou bublinu a tlačí investory mnohem dál do rizikovějších investic.

Hlavním problémem těchto ekonomik je důvěra. Investoři nejsou ochotní vložit peníze do tamních bezpečných aktiv, jelikož nemají důvěru například k místnímu právu, regulacím a také ve vládní instituce. Mnoho z nich si jednoduše není jisto, zda nebudou jejich peníze například zabaveny.

„Kapitálovým trhům v rozvojových ekonomikách chybí sofistikovanost, aby se dokázaly vyrovnat tamnímu vývoji reálné ekonomiky. Místo toho se tak při reálném růstu hospodářství nachází v situaci, kdy se ideální bezriziková aktiva, jako jsou například americké, německé a britské vládní bondy, stávají vzácností a jejich nabídka je výrazně nižší než poptávka,“ napsal ve zprávě Jen s kolegou Nicolo Banderou.

Obdobně celou situaci vidí i ekonomka společnosti Natixis Alicia Garcia Herrerová.  „Čína by si bezpochyby měla vyvinout likvidní a otevřený trh vládních dluhopisů,“ uvedla. „Ten by jednak nabídl alternativu k americkým dluhopisům, navíc by pomohl přesunout měnu jüan do rukou zahraničních investorů.“

Čínská destrukce (petro)dolaru. Co chystá rudý drak?

„Absence velkého a likvidního dluhopisového trhu, který může sloužit jako neriziková alternativa k jiným nástrojům, brzdí vývoj renminbi na cestě stát se mezinárodní měnou. Zdá se, že čínská vláda to již pochopila, ale i přesto stále investuje až příliš mnoho sil do vývoje trhu komerčních bondů. Je to jako byste začali stavět dům od střechy,“ dodala na adresu rozvoje dluhopisového trhu ekonomiky rudého draka Herrerová.

Jen a Bandera ve své zprávě dále uvedli, že společně s tímto nebezpečným trendem se bojí i neobvyklých úrovní cen aktiv a jejich možných reakcí na zprávy a jiné šoky. „Agresivní monetární politika postrčila svět do slepé uličky a východ z ní rozhodně nebude standardní,“ uvedli.

Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Newsletter