Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Globální ekonomika stabilně sice roste, ale neakceleruje

Růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem letošního roku mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od roku 2013. Uvedli to analytici Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.

Většina posledních makroekonomických ukazatelů potvrzuje kladné tempo růstu globální ekonomiky, které výrazně zrychlilo v letních měsících. Růst byl primárně motivován spotřebou, přičemž stěžejními faktory, které se na tomto vývoji podílely, byl růst zaměstnanosti, spotřebitelská důvěra a zvyšování reálných mezd na většině vyspělých trhů. „Jedinou výjimkou je Velká Británie, kde nejistota způsobená brexitem bude v krátkodobém horizontu nadále brzdit růst, přičemž tento trend bude potenciálně do jisté míry negativně ovlivňovat eurozónu“, říká hlavní ekonomka Fidelity International Anna Stupnytska.

Globální růst byl dále podporován silným oslabováním efektů, které pozitivnímu vývoji bránily, a to v ekonomikách závislých na komoditách. „Negativní dopady cenového šoku v oblasti komodit už jsou z velké části za námi. Vývoj v Číně nenese žádné známky hrozícího ´tvrdého přistání´ a předpokládá se, že politická reprezentace v krátkodobém horizontu upřednostní stabilitu nad strukturálními reformami, pokud by růst oslabil citelně,“ dodala Stupnytska. Situace v rozvíjejících se trzích je nadále nestejnorodá.

„Hlavním centrálním bankám došla ´munice´ a účinnost dalšího uvolnění měnové politiky na zvyšování poptávky je diskutabilní. Proto podle mého názoru bude muset do vývoje zasáhnout fiskální politika, aby dostala ekonomiky z této nežádoucí rovnováhy,“ poznamenala Stupnytska. „Očekávám proto, že se v nadcházejících měsících důraz přesune od měnových k fiskálním stimulům, přičemž všechny hlavní rozvinuté trhy (USA, Velká Británie, Japonsko a eurozóna) budou připraveny na intenzivnější fiskální impulzy v letech 2017–2018. Další krok Fedu tak lze očekávat až v prosinci, naznačila hlavní ekonomka Fidelity International.

Newsletter