Globální hospodářství brzdí, Turecko definitivně ztratilo nezávislost měnové politiky

Klíčové body

  • Podnikatelská aktivita v eurozóně a v USA výrazně zpomalila.
  • Očekávání firem ve většině zemích světa se zhoršuje vlivem nedostatků na straně nabídky a rostoucích cen energií.
  • Turecká centrální banka podlehla politickému tlaku Prezidenta Erdogana a snížila úrokové sazby o 100 bodů na 18 %.
Zdroj: Depositphotos

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj růst. Celkový index PMI během září výrazně klesl a dle odhadů dosáhl hodnoty 56,1 oproti srpnovým 59 bodům. Dosáhl tak na minimum za pět měsíců, a to i přes výrazné posilování celosvětové poptávky, které pokračovalo i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Stále totiž platí, že nedostatky výrobních vstupů, které ještě začátkem roku řada lidí pokládala za přechodné, brzdí podnikatelskou aktivitu všude ve světě. Riziko další exploze nákazy a nové mutace koronaviru v zemích s nízkou proočkovaností očekáváním podnikatelů také příliš dobrého nepřidá.

Jako by nedostatky klíčových elektronických komponent a polovodičů na prohlubování současných problémů nestačily. Do celé situace nyní zasahují i velmi vysoké ceny energií, které vstupují jako významná nákladová položka do fungování především výrobních podniků. Pokles cen energií navíc nepřijde dříve než další rok. Tuto situaci odráží i měření PMI, které v eurozóně v září naměřilo největší meziměsíční růst nákladů firem od roku 2000. Byl tak překonán dosavadní rekord z krizového roku 2008. Růst nákladů se přirozeně promítá do peněženek spotřebitelů, a tak vidíme eurozóně, ale také např. v České republice výrazný růst inflace.

V rámci eurozóny nejvíce zpomalily ekonomiky Německa a Francie, což se negativně podepsalo na růstu zaměstnanosti v celé eurozóně. Euro však i přes špatné zprávy výrazně neoslabilo. Problémy jsou totiž globální a zasáhly také USA. To potvrzuje měření PMI, které v zářijových odhadech ukázalo na propad indexu na hodnotu 54,5 bodu oproti srpnovým 55,4. Zářijová hodnota je tak nejnižší za poslední rok. Vedle zpomalení sektorů průmyslu a služeb v USA lze identifikovat problémy na trhu práce. Firmy ve spojených státech mají díky stále klesající nezaměstnanosti problém najít vhodné kandidáty na potřebné pracovní pozice, což dále tlumí ekonomickou aktivitu.

Ve stínu globálních problémů na trzích došlo v Turecku k neočekávanému snížení klíčové úrokové sazby o 100 bazických bodů na 18 %. Očekávání analytiků bylo přitom velmi silně nakloněno k udržení týdenní repo sazby na 19 %. To způsobilo zmatky na měnových trzích a lira se tak proti hlavním světovým měnám podívala na historická minima. Po tomto kroku lze s jistotou říci, že centrální banka v Turecku a její měnová politika nesplňuje základní standardy její nezávislosti na politickém zastoupení. Krok centrální banky lze vnímat jako ústupek prezidentovi Erdoganovi, který dlouhodobě tlačí na uvolněnou měnovou politiku i za cenu velmi vysoké inflace.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1739 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1712 do 1,1748 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,64 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,64 až 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter