Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Globální trh s ropou přes konflikty v Lybii či Iráku jistí růst severoamerické těžby

Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v severní Americe, uvedla v dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Navzdory ozbrojeným konfliktům v Libyi, Iráku a na Ukrajině je nyní ropný trh zásoben lépe, než se očekávalo; v oblasti Atlantiku dokonce zaznamenáváme přesycení trhu,“ uvedla instituce, která je energetickým poradcem západních zemí včetně Česka.

Produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vzrostla v červenci dle IEA na pětiměsíční maximum. Pokles těžby v Iráku, Íránu a Nigérii vyrovnal nárůst v Saúdské Arábii a oživování produkce v Libyi.

Rakouskou OMV zasáhl propad marží i slabá poptávka v Evropě

Západní sankce uvalené na ruský ropný sektor ceny ropy zatím nijak neovlivnily. „V odvětví podle všeho panuje shoda v tom, že západní sankce nebudou mít na dodávky z krátkodobého pohledu hmatatelný vliv. Nad jejich dopadem jsou ale otazníky i ve střednědobém horizontu,“ uvedla IEA pode agentury Reuters.

Ceny ropy zažily v červnu výrazný vzestup, jímž reagovaly na rychlý postup islamistických ozbrojenců v Iráku. Když ale trh zjistil, že na celkovou iráckou těžbu to nemá větší vliv, spadly ceny prudce dolů. Severomořská ropa Brent po vzestupu až nad 115 dolarů za barel tak ztratila zhruba deset procent a dnes se pohybuje u 104 dolarů za barel.

„I když situace v klíčových producentských zemích zůstává rizikovější než kdy jindy, na trhu převládá přesvědčení, že OPEC bude schopna ve druhém pololetí zajistit zvýšení těžby potřebné k uspokojení poptávky,“ uvedla IEA.

Newsletter