GM se pouští do odvětví samořiditelných vozů

Největší americká automobilka General Motors (GM) vstoupila do strategické aliance s provozovatelem alternativní taxislužby Lyft, zaměřené mimo jiné na budoucí samořiditelná auta, tedy vozy bez řidiče.

Oblast robotických automobilů je v rámci nových technologií jedním z ostře sledovaných odvětví. Na vývoji vozů bez řidiče již pracuje několik společností, v čele s Googlem, jehož představitelé plánují dle zdrojů agentury Bloomberg vytvořit z jednotky zabývající se robotickými vozy v příštím roce samostatný business.

V případě zájmu o investice do autopilotních technologií se v první řadě nabízí Tesla Motors, která této oblasti loni vévodila. Své elektromobily Model S vybavila hardwarem pro částečné robotické řízení. Teprve nedávno však doplnila i softwarové řešení, které zajišťuje částečnou autonomii řízení – autopilot umí mimojiné předjíždět či najít parkovací místo a zaparkovat.

GM dnes také sdělila, že do sanfranciské firmy, která je hlavním konkurentem služby Uber, investuje půl miliardy dolarů (12,5 miliardy Kč).

Cílem aliance má být rozvoj sítě samořiditelných, „autonomních“ vozů, které budou v budoucnu ve městech připraveny obsluhovat cestující. Oba partnery spojilo přesvědčení, že autonomní vozidla se prosadí nejprve ve sdílené přepravě cestujících, tedy v modelu, v němž podnikají Lyft a Uber.

Pro GM jde o jednu z největších investic do jiné firmy v posledních letech. Automobilka získá místo ve správní radě Lyftu a přístup k firemnímu softwaru, který spojuje cestující s řidiči a automatizuje platby. GM se také stane prioritním dodavatelem vozů pro řidiče služby Lyft, což by mělo této firmy pomoci k výrazné expanzi.

Auta bez řidiče aneb jak investovat do nových technologií v 2016?

GM prodává téměř deset milionů vozů ve více než stovce zemí světa. Lyft provozuje svou službu ve 190 městech v USA a nedávno vytvořil aliance pro vstup na trhy Číny a Indie. Nyní chtějí obě firmy otevřít v USA síť, v níž si budou moci noví řidiči Lyftu pronajmout vozy od GM.

V dlouhodobějším výhledu chtějí oba partneři spolupracovat na vybudování flotily samořiditelných vozů, které by si mohli lidé přivolávat pomocí aplikace Lyft. Partnerství s GM by mohlo Lyft posílit v konkurenci s Uberem, který rovněž pracuje na vývoji vozů bez řidiče. Na toto pole se chystají i technologičtí giganti Google a Apple.

„Předpovídáme, že svět přepravy se v příštích pěti letech změní více, než se změnil za posledních 50 let,“ citovala agentura AP prezidenta GM Dana Ammanna.

Uber bojuje s Prahou, její kontroloři se nesvezou

 

Newsletter