Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

GME šílenství. Nenávist, billboard, ale i charita

Zdroj: Depositphotos

Jak je možné, že akcie dlouhodobě ztrátové firmy vyroste během několika málo dní o více než tisíc procent? Pro spoustu lidí nepředstavuje problém investovat do ztrátových podniků. V mnoha případech se totiž jedná o inovativní či rostoucí firmy s potenciálem do budoucna. Firma GameStop, jejíž akcie během nedávné nejsilnější fáze růstu překonala hranici 1500 %, je však opakem. Jde o ztrátovou maloobchodní společnost s dlouhodobě klesajícími tržbami.

Přestože se objevila jistá šance na zlepšení situace s příchodem nového vedení, hlavní zásluhu na strmém růstu akcií měli investoři sdružující se na redditovém fóru WallStreetBets. Jak už název napovídá, jeho členové se zaměřují především na riskantní obchody, například s opcemi, díky kterým se jim daří navodit atmosféru kasina s možností vysokých zisků, ale zároveň, tak trochu na pozadí, i ztrát veškerých úspor. Motivem jejich jednání je jakási pomsta short sellerům sázejícím na úpadek určité firmy, často se přitom jedná o velké hedge fondy. Když si uživatelé fóra všimli, jak agresivně je akcie GameStopu shortovaná, rozhodli se fondům, někteří dle komentářů možná i z jisté nenávisti, oponovat. Začali do akcie investovat nemalé částky a nabádat ostatní, aby udělali to samé. Pokud totiž cena nečekaně vzroste, jako se stalo u GameStopu, vzniknou short sellerům ztráty. Uzavírání short pozic je pak spojené s nutností vypůjčenou akcii koupit a poté vrátit, což žene cenu ještě výš. Vedle toho vzniklé ztráty fondy obvykle pokrývají prodejem akcií, které by jinak neprodaly, vinou čehož se dění z jednoho konkrétního titulu „přelévá“ dále do trhu.

Představa, že obyčejný člověk profituje na úkor velkých hráčů z Wall Street, navíc v jejich vlastní hře, je pro mnoho lidí lákavá. Mnozí tak nekupovali GameStop za účelem zisku, ale právě kvůli tomuto podtextu. Jeden z obchodníků si dokonce pronajal billboard nabádající ostatní, aby akcie se symbolem GME neprodávali. Tato publicita způsobila, že cena akcií GameStopu rostla dál strmě vzhůru, a dokonce mnohonásobně překonala své nejvyšší hodnoty z roku 2008. Tehdy byla firma ještě zisková a vykazovala stabilní růst. Fórum WallStreetBets tak opravdu ukázalo svou sílu.

Vzhledem k tomu, že někteří investoři vsadili na GameStop prostřednictvím opcí, jejich zisky byly dechberoucí. Akciové opce jsou riskantní, ale potenciální zisk je úměrně vysoký. Populární příspěvek na zmíněném fóru ukazuje, jak jeden z obchodníků s přezdívkou DeepFuckingValue, který je považován za původního strůjce redditové pozornosti směrem k GME, nakoupil opce za 750 tisíc dolarů. Ty pak měly v době, kdy byla cena akcií nejvýše, hodnotu blížící se 50 milionům. Tento obchod neunikl ani pozornosti médií a rozhovor s jeho strůjcem si tak můžeme přečíst na webu The Wall Street Journal

Do nezáviděníhodné situace se dostala společnost stojící za aplikací Robinhood. Platforma známá nulovými poplatky je ve Spojených státech hojně využívaná na obchodování s akciemi, deriváty i kryptoměnami. Když ve středu akcie GME zaznamenaly největší růst, zastavil Robinhood jejich obchodování. Učinil tak i u několika dalších volatilních titulů a zároveň začal prodávat některé pozice uživatelů zakoupené na margin. Těm to bylo zdůvodněno snahou chránit je před vysokými ztrátami. I když později vyplulo na povrch, že se tak stalo pravděpodobně i kvůli problémům s likviditou brokera. Uživatelé si to vyložili jako snahu hedge fondů, kteří jsou zároveň zákazníky aplikace, ovlivnit cenu akcií směrem dolů. Zde je nutné poznamenat, že Robinhood nebyl jediný a obchodování omezili i další brokeři. Oficiální vyjádření společnosti později potvrdilo, že Robinhood nedokázal pokrýt zvýšené požadavky clearingové společnosti způsobené nárůstem volatility a poptávky po některých akciích. Proto se rozhodl omezit nákupy právě těchto titulů. Po následném tlaku veřejnosti a díky nouzové finanční injekci převyšující miliardu dolarů však nákupy znovu povolil, i když v omezené míře. Robinhood svým chováním přišel o důvěru mnohých uživatelů a bude zajímavé sledovat, jak události posledních dní ovlivní plánované IPO.

Úsměvný je příběh jednoho obchodníka z Texasu, který se na internetu pochlubil: „Vydělal jsem spoustu peněz tímto komickým obchodem a chtěl jsem se o svůj zisk podělit stejně vtipným způsobem“. Nakoupil proto herní konzole a ty daroval dětem v místní nemocnici. V jakém obchodě tyto konzole nakoupil? Ano, uhodli jste. Byl to GameStop. 

Nákup akcií tohoto obchodního řetězce má nyní k racionální investici opravdu daleko. Spoléhat na to, že je od nás někdo v budoucnu koupí za vyšší cenu, je čistá spekulace. Členy fóra WallStreetBets bude však zajímavé dále sledovat. Pokud totiž někdo přistupuje k akciovým trhům jako ke kasinu, rozhodně to nebude nudná podívaná. Snaha amerických politiků napříč spektrem se do problému vložit navíc přináší možnost, že dojde k výrazným změnám regulace finančního byznysu v USA, což by se následně projevilo po celém světě.

Kdybychom si z těchto událostí měli vzít ponaučení, pak je to fakt, že internetová fóra a rychle se šířící příspěvky na sociálních sítích nelze podceňovat. Mohou totiž opravdu zahýbat trhy. A u společností menších než GameStop bude takový efekt ještě silnější.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter