Goldman Sachs: Akcie ponesou šestinásobek toho, co dluhopisy

Výnosy na akciích v nejbližších letech dramaticky překonají výnosnost dluhopisů s tím, jak úrokové sazby porostou mnohem rychleji, než si nyní myslíme. Index S&P 500 bude zhodnocovat o více jak 6 procent ročně, 10letý americký dluhopis vynese sotva procento. Takový střednědobý výhled vyhlásili do světa stratégové Goldman Sachs.

Méně než dřív, ale zajímavé

Goldman Sachs od dneška do roku 2018 včetně očekává od klíčového amerického akciového indexu S&P 500 průměrné roční zhodnocení 6,2 procenta. To je pod jeho výkonem z předchozích let, ale při měnověpolitické sazbě i kolem 4 procent. 10letý vládní americký dluhopis má oproti akciím vynášet rovné procento na průměru ročně.

Klíčovým bodem předpovědi je očekávání, že americká ekonomika v tomto období (do roku 2018) zrychlí na 3 nebo více procent ročního růstu. Tedy na úroveň, které se jí nedařilo dosahovat od finanční krize až doposud. Výhled stratégů Goldman Sachs je v rozporu s odhady jiných ekonomů, například ekonoma Bílého domu Larryho Summerse, kteří hovoří  sekulární stagnaci a neschopnosti oživení růstu ekonomiky po dlouhou dobu.

Goldman Sachs s tím nesouhlasí a tým banky očekává růst výnosu na 10letém americkém dluhopisu od současných úrovní kolem 2,5 procenta k úrovni 4,5 procenta s tím, jak se bude americká ekonomika zvedat.

Akcie porostou. +8 % za rok

Goldman Sachs nedávno nastavila krátkodobě opatrnější očekávání pro americké akcie s tím, že zajímavější výnosy může přinést Evropa.

Goldman Sachs: Výprodej na trhu dluhopisů může strhnout i akcie

Teď ale stratég Goldman Sachs David J. Kostin předpovídá „dramatickou divergenci mezi akciemi a dluhopisy po několik příštích let“ a do roka vidí index S&P 500 o 8 procent výš proti současným úrovním, cituje jeho slova ze zprávy investorům CNBC.

„Při sektorovém pohledu cyklické akcie výnosově překonávají celý index ve fázích zvyšování sazeb měnové politiky (Fedu). Pokud vyloučíme akcie IT sektoru, zasažené dot-com bublinou roku 1999, průměrný výnos akcií v S&P 500 v roce předcházejícím růstu úrokových sazeb měnové politiky dosahoval 11,7 procenta, medián pak 13,1 procenta,“ napojuje Kostin své prognózy na budoucí rozhodnutí Fedu a jeho nynější očekávání trhem.

Kostin očekává inflaci, vyjádřenou indexem spotřebitelských cen (CPI) ro roku 2018 kolem 2 procent ročně a v roce 2018 vidí index S&P 500 o 19 procent nad dnešnímu úrovněmi, na metě 2300 bodů.

Kdy Fed začne zvedat sazby

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve svém posledním vystoupení v Kongresu v červenci opustila své dřívější prohlášení, podle kterého lze čekat první růst sazeb zhruba půlrok po ukončení QE3 (to je plánováno na říjen). Uvedla, že neexistuje žádný závazek v tomto směru, nechala si ale také cestu otevřenou prvnímu zvýšení sazeb i před polovinou roku 2015, pokud se bude trh práce zlepšovat rychleji proti dosavadním odhadům. Poslední komentář z měnového jednání Fedu ale překvapil naopak svou opatrností v tomto směru.

Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

Za reálné označil očekávání trhů o počátku růstu sazeb Fedu v polovině roku 2015 prezident newyorského Fedu William Dudley. Prezident Fedu ve Filadelfii Charles Plosser v úvodu srpna prohlásil, že nastavování sazeb Fedu jde dalece za tím, co by si představoval jako žádoucí vůči cílům Fedu on.  

Za reálné načasování prvního růstu sazeb označil pak úvod roku 2015 prezident Fedu v Dallasu Richard Fisher. Na rozevírající se nůžky mezi očekáváním trhů a Fedem upozornil šéf Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker. Trh dle něj čeká pozdější a pozvolnější růst sazeb Fedu proti scénáři, který uvažuje Fed. Na první čtvrtletí roku 2015 sází prezident Fedu v St Louis James Bullard.

Z Fedu v Atlantě i Chicagu zní naopak opatrnější očekávání druhé poloviny roku 2015. Šéf Fedu v Minneapolis Kocherlakota označil na žádoucí podmínku růstu sazeb inflační výhled na více než 2% tempo, což se ale podle něj v příštích čtyřech letech podle dnešních odhadů nestane.

Newsletter