Goldman Sachs: Britská libra je stále předražená

Pokud si myslíte, že je libra po více jak 17% propadu vůči dolaru levná, jste na omylu. Podle americké banky Goldman Sachs je britská měna, která se po odhlasování brexitu dostala až na svá 31letá minima, stále nadhodnocená. Prostor pro další oslabení je poměrně velký, Goldmané jeho velikost odhadují až na 10 %.

Analytický tým banky složený z Robina Brookse, Silvie Ardagnanové a Michaela Cahilla své tvrzení argumentuje stavem běžného účtu. Právě deficit této složky britské platební bilance totiž naznačuje, jakým směrem by se libra měla v příštích dnech ubírat.

„Náznaky toho, že je libra už dostatečně levná, zcela ignorují veškeré možné dopady brexitu na britskou ekonomiku, přičemž řeč je především o potenciálním propadu její skutečné vnitřní hodnoty,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie Goldman Sachs. „Ve výsledku jsem se tak rozhodli použít jiný přístup, který pracuje s dalším oslabením měny, jež je potřeba k dosažení nové, po-brexitové rovnováhy běžného účtu platební bilance.“

Brexit realitou? Bookmakeři tomu moc nevěří

Analytici banky věří, že další propad libry, kterého jsme byli svědky během října, pravděpodobně posunul deficit běžného účtu ostrovní země z více jak 6 % HDP na zhruba 3,3 %.

Za předpokladu, že by cílový schodek měl dosahovat cca 1,5 % HDP, je potřeba, aby libra oslabila o 20 až 40 % oproti hodnotám před referendem z 23. června. Pouze tehdy bude dostatečně levná na to, aby podpořila britský export, který by poté přispěl ke snížení deficitu běžného účtu.

Podle Goldmanů se však, i přes veškeré oslabení libry od konce června letošního roku, nacházíme teprve na „spodní úrovni nastavené hranice.“

Libra si během úterý prošla dalším oslabením. Jedním z fundamentů tohoto vývoje byla zpráva o kancléři Philipu Hammondovi, který ve svém projevu v Dolní sněmovně sdělil, že „nevidí žádný důvod, proč by měl nutně odmítnout jakékoliv budoucí požadavky Bank of England ohledně další expanze aktuálně prováděného programu kvantitativního uvolňování.“ Následné ztráty však dokázala libra částečně umazat, a to díky vystoupení guvernéra Bank of England Marka Carneyho před Sněmovnou lordů, kde zpochybnil další uvolňování měnové politiky v Evropě.

Dnes si libra na páru s eurem připisuje zpevnění o +0,2 % až na 1,221 GBPUSD. Ve dvojici s eurem naopak britská měna mírně klesá, a to o -0,08 %, což odpovídá 1,117 GBPEUR.

 

Newsletter