Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Goldman Sachs: ČNB by s „exitem“ měla překvapit

Rétorika ČNB je stále neoblomná. Ke konci intervencí je potřeba robustní vývoj inflace nad 2% cíl, což se dle odhadů datuje přibližně na polovinu roku. Banka Goldman Sachs je však jiného názoru. Podle ní by Rusnok a spol. měli překvapit.

„ČNB by mohla trhy překvapit tím, že uvolní kurzový závazek na koruně mnohem dříve než v polovině roku 2017,“ řekla pro agenturu Bloomberg Sara Grutová, analytička z Goldman Sachs. „Konec intervencí tak musí být překvapivý. Jakmile by se tak nestalo, investoři by mohli otevřít nepřeberné množství spekulativních pozic. Na druhou stranu, je obtížné říci, jak by se ČNB mohla odklonit od své současné rétoriky, resp. alespoň do nějaké míry.“

Ozvěny ČNB: Inflace poroste, CZK po exitu v obou směrech

„Goldmané“ odhadují, že ČNB v době od 1. do 20. ledna nakoupila v rámci obrany koruny zhruba 13 miliard euro. Od listopadu 2013 by se pak intervenční objem mohl vyšplhat až na 44 miliard euro. Vyplývá to z výpočtů banky vycházejících z bilance ČNB.

„Vzhledem k tomu, že nedávný příliv kapitálu do korun je relativně velký oproti „přirozeným číslům“, která vycházejí z běžného a kapitálového účtu platební bilance ČR, investoři shortující EURCZK by se doslova mohli prát o uzavření svých pozic,“ dodala Grutová.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Newsletter