Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Goldman Sachs: Doba železná skončila

Dříve a hlouběji proti nejtroufalejším odhadům letos propadla cena železné rudy na světových trzích s tím, jak producenti předstihli poptávku. O roce 2014 jako konci doby železné hovoří stratégové Goldman Sachs a na dohledném horizontu oživení cen komodity nečekají.

„Letošek je bodem obratu, kdy nabídka na trhu s železnou rudou definitivně dohnala poptávku a marže začnou klesat,“ píší ve zprávě Goldman Sachs Christian Lelong a Amber Cai. Pro rok 2015 předpovídají cenu komodity u 80 dolarů za tunu, o rok později o dolar méně, pro rok 2017 o další dolar níže. Původními odhady přitom bylo 82 dolarů a 85 dolarů.

Trh medvědů

Základní materiály letos vstoupily do medvědího trhu. Největší producenti v čele s těžařem Rio Tinto se soustředili na nárůst produkce v těch dolech, které dosahují nejnižších těžebních nákladů, ty drahé jsou naopak postupně uzavírány. Těžaři doufali, že rozsahem nákladových úspor dokáží předstihnout pokles světových cen. Nepovedlo se. Podle Goldman Sachs propad cen komodity na trzích nastal dříve a prudčeji. O strukturálních problémech trhu a směru dolů hovoří také stratégové JPMorgan.

„Propad tržních cen byl dramatický, ale slabý výhled poptávky Číny a strukturální potíž s nadbytečnou nabídkou na trhu dávají zotavení cen na trhu jen malou naději,“ píší v reportu Lelong a Cai. „Pokles cen železné rudy ani oceli nedokáží povzbudit poptávku k dalšímu růstu. Naopak, blížíme se vrcholu čínské produkce a obratu na trhu,“ míní komoditní stratégové Goldman Sachs.

Cena 62% rudy v čínském přístavu Quingdao letos padla o dvě pětiny k 82 dolarům na tunu a je tak na svém dně od září roku 2009. Souhrnný komoditní index BCOM, sestavovaný Bloomberg a obsahující i železnou rudu, za stejnou dobu odepsal dvě procenta.

Dekáda stínu

Stratégové Goldman Sachs odhadují, že útlum na trhu s železnou rudou může trvat dekádu. Poslední sestup trhu do roku 2004 podle nich trval dekády dvě. Jestli letos podle Goldman Sachs na trhu s železnou rukou přebývá 52 milionů tun komodity, do příštích let počítají postupně s růstem nadbytečné produkce na 163 – 245 – 295 – 334 milionů tun do roku 2018.

Producenti se růstu cen nevzdávají

Jiný názor proti stratégům Goldman Sachs mají producenti železné rudy. Těmi vedoucími jsou Fortescue Metals Group či Vale. Šéfové firem čekají oživení cen, jakmile se trh „vyčistí“ od neefektivní produkce. „Do konce roku čekáme růst ceny ke stovce dolarů, zásoby v přístavech již klesají. Část producentů se na současných cenách rozhodla omezit vývoj,“ uvedl šéf Vale Murilo Ferreira. Goldman Sachs přesto očekává, že příští rok musí zmizet z trhu 110 milionů tun komodity, další rok kolem 75 milionů tun, aby se trh oddálil rozpadu. „Námořní dodávky do Číny budou překračovat reálnou poptávku po příští tři až čtyři roky a trh zůstane uvězněn ve strukturálním sestupu,“ cituje Bloomberg z analýzy JPMorgan. „Nástup trhu do této fáze probíhá již půlrok, ceny letos klesly o bezmála 40 procent. Tlak na další pokles cen bude pokračovat,“ shrnuje ve svém reportu Goldman Sachs.

Od velkých producentů přesto znějí záměry růstu dodávek. Dvojka trhu Rio Tinto chce navýšit produkci příští rok na 330 milionů tun, jednička Vale o více jak 8 procent na zhruba 348 milionů tun. BHP Billiton míní svou australskou těžbu zvýšit řádově o 9 procent, Fortescue dodávky dokonce o čtvrtinu…

Newsletter