Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Goldman Sachs: ECB spustí QE v lednu

(Rozšířeno 10:17) 22. leden. Datum, kdy podle čerstvé analýzy Goldman Sachs spustí Evropská centrální banka evropskou podobu QE. „Očekáváme, že ECB po měnovém jednání dne 22. ledna oznámí rozšíření stávajícího programu odkupů aktiv se zaměřením na vládní dluhopisy,“ píše ve zprávě, citované WSJ, ekonom banky Dirk Schumacher. Goldman Sachs doposud předpokládala, že ECB program spustí do března.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta, ukázala včerejší data. Blok zemí, platících eurem, je tak po více jak pěti letech v deflaci. Očekáván byl poloviční pokles, vývoj je nejslabší od září roku 2009.

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Podle Dirka Schumachera bude zásah ECB tím efektivnější, čím dříve s ním centrální banka přijde. „Většina řídící rady nyní vnímá další oslabování inflace jako jasné riziko pro pád inflačních očekávání,“ poznamenal pak Schumacher k propadu cen ropy a promítnutí do poklesu inflace. Toto riziko dle něj v posledních týdnech zesílilo.

ECB zasedá 22. ledna 2015 ve Frankfurtu, následné jednání s měnovým rozhodováním proběhne 5. března na Kypru.

 

Newsletter