Goldman Sachs: Japonská centrální banka překvapí!

Pozor, Bank of Japan by podle Goldman Sachs mohla na svém zasedání překvapit. Japonská centrální banka se od rozšíření programu rozsáhlého odkupu dluhopisů z loňského října točí v kruhu a při tom dále čelí slabé ekonomice. Průmyslová výroba je stále v podroušeném stavu, podnikatelská důvěra se zhoršila a růst mezd byl v posledních měsících pomalý. V této situaci dnes zahájila dvoudenní zasedání. Jeho výsledky budou známy ve středu.

„Předpokládáme, že Bank of Japan přijme 30. října další opatření na uvolnění měnových podmínek. Nelze však zcela vyloučit možnost dřívějšího zásahu,“ předpovídají ekonomové Goldman Sachs v čele s Naohiko Baba.

Na předposlední říjnový den je naplánováno druhé zasedání japonské centrální banky v otázkách její měnové politiky. Očekává se také zveřejnění půlroční zprávy o inflaci a vyhlídkách ekonomiky. Revize směrem dolů se předpokládají u obou ukazatelů. „Myslíme si, že japonská ekonomika těsně uniká technické recesi. Současný stav ekonomiky je výrazně pod výhledem japonské centrální banky,“ dodal Baba.

„Předpokládaná míra inflace, na kterou klade banka velký význam, měla sestupný trend téměř za hranu korporátního výhledu v průzkumu Tankan, který mapuje nejnovější vývoj,“ řekl Baba. Čtvrtletní průzkum Tankan japonské centrální banky také ukázal, že se důvěra velkých výrobců v období třetího kvartálu zhoršila. I to podtrhuje nevýrazný stav národní ekonomiky.

Překvapení však nečekají všichni. „Momentálně není nijak naléhavé, aby japonská centrální banka na tomto zasedání nějak zasahovala. A co víc, pro některé by další uvolňování mohlo představovat velmi náhlý obrat v postoji Bank of Japan,“ řekl Vishnu Varathan, hlavní ekonom Mizuho Bank.

Minulý měsíc navíc guvernér banky Haruhiko Kuroda bagatelizoval potřebu dalších opatření s tím, že centrální banka vnímá pokračující postupné oživení ekonomiky.

HSBC taktéž zásadní změny a překvapivé rozhodnutí neočekává. „Pesimistické údaje zveřejněné v září zvýšily riziko japonského sklouznutí do technické recesi ve 3. čtvrtletí. I nadále jsme ale přesvědčeni, že Bank of Japan bude udržovat status quo a zachová svou stávající monetární politiku,“ uvedla Izumi Devalier, ekonomka HSBC. Prvním důvodem je, že jednotlivé komponenty CPI, na rozdíl od minulého podzimu, nezpomalují plošně. Druhým pak to, že ačkoli došlo po zvýšení sazeb DPH k hospodářskému zpomalení, což obvykle znamená pomalejší zlepšení v obvyklých výstupech, nedošlo k zpomalení tempa na trhu práce.

Newsletter