Goldman Sachs: „NE“ otřese trhy, ale euro Řecku nevezme

Pokud Řekové v nedělním referendu řeknou „NE“, bude to jednoznačně negativní pro trhy a to dokonce v situaci, kdy ECB okamžitě vystupňuje nákupy dluhopisů periferních zemí eurozóny. I pokud řeknou „NE“ reformám, země bez eura nezůstane, vzkazuje ve svém komentáři banka Goldman Sachs.

V případě, že se Řekové postaví proti Spready z dluhopisů podle stratégů banky narostou na 200 až 250 bazických bodů, zásahy ECB na trhu budou masívní. Evropský akciový index EuroStoxx 50 dle předpovědi Goldman Sachs čeká propad o 10 procent k úrovni 3.150 bodů.

„Takový propad akciových trhů ale může být zajímavý pro investory, protože jej rychle zahladí intervence ECB,“ uvedla Goldman Sachs s tím, že zajímavá může být investice do italského akciového indexu MIB, španělského IBEX a německého DAX.

Tsipras chce dohodu do 48 hodin od referenda – ONLINE

Pokud řeknou Řekové „ANO“ podmínkám, které nabídli Řecku věřitelé, pro trhy je to podle Goldman Sachs dobrá zpráva. „EuroStoxx 50 může poskočit o 10 procent vzhůru a podívat se na maxima, která index vymezil v dubnu,“ míní stratégové banky. „ANO“ v referendu podle povede k okamžitému pádu současné řecké vlády a velmi rychlé dohodě s věřiteli.

Řekové odstřelí SYRIZU a Tsipras zamíří na trička?

Řekové budou v referendu tuto neděli 5. července hlasovat „NE“, pokud nesouhlasí s podmínkami, které Řecku v rámci záchranného plánu nabídli věřitelé. Tento návrh přitom už není na stole, záchranný program pro Řecko, který společně zajišťovala Evropská unie, Evropská centrální banka Mezinárodní měnový fond, 30. června oficiálně skončil. Řecká vláda prohlašuje, že „NE“ použije k tlaku na věřitele a rychlé vyjednání dohody o finanční pomoci Řecku za lepších podmínek, než jaké věřitelé nabídli. Pokud Řekové řeknou „ANO“, dojde zřejmě na okamžitý plán vlády, která takový krok avizovala. Poslední průzkumy ukazují, že náskok tábora „NE“ se snižuje. Řekové budou referendum do velké míry chápat jako hlasování o tom, zda chtějí zůstat v eurozóně a ponechat si euro jako měnu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Tsipras „stahuje kalhoty, když brod je ještě daleko“

Newsletter