Goldman Sachs neláme nad čínskými realitami hůl

Čínský trh s nemovitostmi se zdá stát na nejisté půdě – prodej domů ochabuje a ceny klesají. Přesto se analytici z Goldman Sachs neobávají výraznějšího poklesu v tomto sektoru, který je aktuálně považován za nejslabší článek druhé největší ekonomiky světa.

„Není pochyb o tom, že čínský trh vykazuje určité známky „chvění“,“ uvedli ekonomové banky. „Ale i přes několik faktorů, které aktuálně brzdí poptávku, politici mají širokou škálu nástrojů, aby trh s bydlením výrazně podpořili,“ dodali.

Bublina na trhu s bydlením byla podle nich vytvořena převážně z nabídkové strany, tedy nadměrnou aktivitou developerů, spíše než poptávkovou stranou, tedy situací, kdy by domácnosti využívaly hypoték ke koupi bydlení nad své poměry.

Ve svém výsledku to znamená, že je zde stále prostor ke stimulaci poptávky a to i díky rapidně rostoucím příjmům domácností a pokračující urbanizaci. Skupina potencionálních kupců je tak obrovská, míní GS.

Čína usnadní obchody s eurem a podpoří reality

V září politici již přijali určité ráznější kroky k podpoře trhu s bydlením. Skupina potencionálních zájemců o bydlení by se měla rozšířit především díky uvolněnějším úvěrovým podmínkám, přičemž prostor pro další uvolnění tu ještě je.

 „Poměr hypotéčního dluhu k HDP je v Číně stále nízko, takže další uvolnění hypotečních úvěrových podmínek je vysoce pravděpodobné a ve svém výsledku jistě zvýší prodeje, podpoří ceny a stavební činnost bez zásadnějších dodatečných finančních rizik,“ uvedli analytici. Jako další zdroj řešení zabraňující agresivnějšímu snižování cen jmenují možnost vládní podpory developerů či přímo nákup neprodaných bytů do rukou státu.

Banka nicméně uznává, že podpora zpomalujícího trhu s bydlením nebude lehkým úkolem. „Politika musí být dostatečně restriktivní, aby udržela na uzdě stínové bankovní aktivity a limitovala budoucí přebytky. Současně ale musí být dostatečně uvolněná, aby podpořila poptávku a zabránila možné úvěrové krizi, která by mohla vést k rapidním cenovým poklesům,“ dodali analytici.

Čínská ekonomika je nejpomalejší za 5,5 roku

Růst investic do nemovitostí zpomalil na 12,5 procenta za období prvních devíti měsíců letošního roku, z 13,2 procenta v prvních osmi měsících. Současně prodeje nemovitostí a výstavby nových budov propadly, což přispělo k tomu, že tempo ekonomického růstu země ve třetím kvartálu zpomalilo k šestiletému minimu. „Očekáváme, že aktivita na trhu s bydlením v roce 2015 dále výrazně oslabí,“ uvádí GS.

Trochu opačný názor na současnou situaci má analytik Alvin Wong z Barclays, který věří, že nedávno oznámená opatření se na růstu prodejů projeví již během čtvrtého kvartálu roku.

(S podporou CNBC)

Newsletter