Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Goldman Sachs o Hongkongu: Propad turismu, horší výhled

Protesty za demokratické volby v Hongkongu se přelily již do třetího týdne a řešení nepokojů v čínském samosprávném městě je v nedohlednu. Investiční dům Goldman Sachs proto snížil svůj odhad růstu tamní ekonomiky.

Hrubý domácí produkt Hongkongu, který je významným čínským ekonomickým a obchodním centrem, by měl ve čtvrtém čtvrtletí vzrůst o 2 procenta. Očekávané tempo růstu je nižší oproti dříve předvídaným 2,5 procenta, především z důvodu očekávání poklesu příjmů z turismu, který v této oblastí sehrává klíčovou roli.

 „Největší dopad se bude týkat turistického sektoru,“ uvedl hlavní ekonom z Goldman Sachs Andrew Tilton. „Příjmy z turismu během prázdninového týdne označovaného jako Golden Week zřejmě výrazně propadly vlivem probíhajících prodemokratických protestů a z delšího pohledu může být turistika v regionu negativně ovlivněna,“ dodala Goldman Sachs.

Hongkongské „kdo s koho“ pokračuje. Burza otevře zítra

Zatímco oficiální statistiky za období národního svátku Golden Week, trvajícího od 1. do 7. října, prozatím nevykazují výraznější nepříznivý dopad na návštěvnost v tomto období, neoficiální zprávy naznačují, že vzhledem k uzavření většiny tamních obchodů došlo k výraznému propadu objemů tržeb. Maloobchodníci byli v posledních týdnech pod silným tlakem, uvedl předseda Allan Zeman ze společnosti lan Kwai Fong Holdings, jež je největším pronajímatelem tamních restaurací a barových podniků. „Protesty prakticky paralyzovaly dopravu a negativně ovlivnily obchod. Pro maloobchodníky jejich předmět podnikání prakticky přestal existovat,“ dodal Allan Zeman.

Přibližně 970 000 obyvatel pevninské Číny navštívilo Hongkong během Zlatého týdne, což je zhruba o 5 procent více v porovnání s minulým rokem, přičemž ale meziroční tempo růstu výrazně zpomalilo z loňských procent. Pokles výdajů čínských turistů má značný dopad na hongkongskou ekonomiku, protože turisté z pevniny tvoří asi 90 procent všech turistických obchodních výdajů.

Maloobchodní tržby v roce 2013 představovaly 23,3 procenta HDP, což například ve srovnání s rokem 2002, kdy tržby maloobchodu tvořily jen 13,6 procenta HDP, představuje výrazný nárůst, zmínila Deutsche Bank ve své nedávné analýze.

Situace se vyostřuje

Protestující už více než dva týdny blokují některá klíčová místa ve městě, včetně dopravních komunikací. Policie dnes ráno odstranila některé z barikád, které tam postavili demonstranti žádající demokratické volby. Demonstranti ale mohou v ulicích města zůstat. Některá média nicméně informují o možné blížící se eskalaci konfliktu, vzhledem k zesíleným policejním silám v ulicích a faktu, že se mnozí demonstranti vybavili plynovými maskami a ochrannými brýlemi pro případ možného použití slzného plynu a pepřových sprejů.

Správce Hongkongu Leunga Čchun-jinga o víkendu znovu řekl, že odstoupit nehodlá, že blokáda klíčových míst asijského finančního centra že nemůže trvat donekonečna a že je připraven použít k odstranění zátarasů v krajním případě i sílu.

Demonstranti se pod příslibem jednání minulý týden z centra města stáhli, vláda ale jednání zrušila a od pátečního večera ale již opět blokují dopravní komunikace a další významná místa. Hongkongské úřady označují blokády za nelegální.

Účastníci protestů žádají již dva týdny zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Leunga. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.

Newsletter