Goldman Sachs o revoluční změně v chování japonských firem

Japonské podniky jsou známé notorickým hromaděním hotovosti. Revoluční posun však podle Goldman Sachs nastává při současné úrovní akciových výnosů. „Tváří v tvář rostoucím tlakům na zvyšování kapitálové efektivnosti si japonské společnosti stále více uvědomují důležitost korporátní správy a nutnost dodat akcionářům vyšší výnosy s tím, jak se výdělky japonských firem zotavují,“ píše investiční banka ve své zprávě. Goldman Sachs předpovídá se, že roční dividendy v tomto fiskálním roce, končícím 31. března, dosáhnou rekordního maxima 9 bilionů jenů. Pro srovnání, v předchozím roce činily dividendy 8 bilionů jenů. Japonské společnosti oznámily v období od dubna do prosince 2014 zpětný odkup akcií ve výši 2,5 bilionu jenů, což je nárůst o 116 procent za rok.

„Korporátní sektor, který je, co se výnosu akcionářů týká, více proaktivní, je v japonském kontextu zcela revoluční,“ řekla CNBC Kathy Matsui, která má v Goldman Sachs japonský trh na starosti. Vláda pod vedením premiéra Šinza Abého si vzala posun v oblasti chování podniků za svůj. Reforma korporátní správy je součástí takzvaných „Třech Šípů“ Abenomiky – Abeho trojí strategie oživení ekonomiky – a spolu s dalšími tvoří celou řadu strukturálních reforem, včetně zvýšení flexibility trhu práce a otevírání zemědělského sektoru zahraniční konkurenci.

V lednu 2014 byl uveden Japan Exchange Group a Nikkei index JPX-Nikkei 400, nazýván „indexem hanby“ a brzy byl akceptován vládním důchodovým investičním fondem (GPIF). Index, údajně nápad vládnoucí Liberálně demokratické strany, je unikátní v tom, že kritéria výběru akcií zdůrazňují vysokou návratnost na akcii (ROE) a řádnou správu. GPIF, který spravuje zhruba 1,1 bilionu dolarů, přijal index jako měřítko pro některé ze svých tuzemských akciových portfolií.

V únoru 2014 byl představen „Kodex správy“. Jedná se o nové vládní pokyny týkající se účasti akcionářů ve firmách. Nové pokyny jsou navrženy tak, aby podporovaly akcionáře vůči vedení firem v otázkách, jako jsou nízké dividendy či nedostatek nezávislých ředitelů. Později by měl tento nový kodex „správy a řízení společnosti“ stanovit i osvědčené postupy pro chování správy. Těžištěm oblasti bude role představenstva. K tomu Goldman poznamenává: „Jedna z nejvíce přehlížených oblastí programu reforem premiéra Abeho zůstává správa a řízení.“

Povzbudivé je, že firmy začínají reagovat na výzvy k lepší správě konkrétními akcemi, dodává banka s odkazem na firmy jako Aoyama Trading a Marui Group, která v uplynulém měsíci oznámila odkup vlastních akcií, což vyšvihlo její ceny výš. „Očekáváme pokračování zaměření se na tyto pohyby i ve zbytku fiskálního roku 2014 s tím, jak „kodex správy a řízení“ podněcuje zájem o výnos pro akcionáře a stává se součást správy,“ dodává Goldman Sachs.

Argument pro japonské akcie

Pokrok v oblasti správy a řízení společností je jedním z aspektů, který staví Goldmany v tomto roce na japonských akciích do býčí pozice. Vyšší ROE, podpořené ocenění a zvýšení nákupů domácími investory na pozadí s akomodativní měnovou a fiskální politikou jsou dalšími faktory, které slibují zisky. Ačkoli titulkům dominují makro události, investoři se zaměřují na mikro vývoj podnikové sféry, tvrdí banka. Data o HDP, která byla zveřejněna v pondělí, ukázala, že se Japonsko ve čtvrtém čtvrtletí pomalu noří z recese, ačkoli byly zveřejněné údaje o růstu mnohem slabší, než se očekávalo. Banka však ve svých vyhlídkách zůstala pozitivní. Kathy Matsui odhaduje cíl Nikkei 225 na 20 000 a 1650 pro Topix – což je růst o 11, respektive o 13 procent ze současných úrovní.

Newsletter