Goldman Sachs o ropě: USA by se měly zvolnit, ne OPEC

Od června minulého roku se ropný trh propadl o více jak 50 %. Za hlavního viníka této situace jsou označovány především americké ropné společnosti, které díky metodě frakování získaly snadný přístup k jinak obtížně dostupným zásobám „černého zlata“.

Tuto myšlenku potvrzují i analytici Goldman Sachs a dodávají, že dosažení původní rovnováhy při vyšších cenách je možné, pouze pokud těžbu omezí američtí těžaři, nikoliv zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu. „Myslím si, že si trh uvědomuje, kde je potřeba omezit dosavadní objem těžby. Tou zemí je USA,“ řekl Michele Della Vigna, šéf oddělení evropského energetického výzkumu Goldman Sachs. „Je samozřejmé, že omezení těžby OPECu by pomohlo k rychlejšímu dosažení rovnováhy, ale ve výsledku jsou to právě země mimo tuto organizaci, které musí osekat obrovskou nabídku, kterou samy způsobily,“ dodal.

OPEC, jakožto skupina dvanácti zemí, jejichž produkce tvoří 40 % celosvětového ropného výstupu, na svém listopadovém jednání opakovaně uvedl, že nijak nehodlá omezit svou těžbu ropy a zároveň, že další sjezd se nebude konat dříve jak v červnu. Vigna je ale i tak přesvědčen, že ani na této schůzce Organizace neprovede žádná opatření, která by vedla k redukci zásob ropy.

V porovnání s ostatními zeměmi dokáže OPEC těžit za mnohem nižších nákladů. Někteří analytici tak spekulují, že Organizace hraje s americkými těžaři tzv. hru na kuře a čeká, které země, a její ropné společnosti, povolí jako první. Určité náznaky omezení těžby přišly ze Spojených států. Podle informací Mezinárodní energetické agentury klesl počet amerických vrtných souprav poprvé od prosince minulého roku. I tak je ale americká ropná produkce rekordně vysoká. Jen za rok 2014 vzrostla o 16,2 %, což je nejrychlejší tempo za tři čtvrtě století. Obdobně je na tom i Rusko, kde těžba dosáhla nového postsovětského maxima na úrovni 10,17 milionů barelů za den.

Těžba ropy v USA loni opět rostla rekordními tempy

Cenu „černého zlata“ ovlivňuje i jednání o íránském jaderném programu. Očekává se, že jakýkoliv pozitivní výsledek by se na ropných trzích projevil negativně. Zrušení sankcí by totiž umožnilo Íránu vpustit na trh velké množství ropných zásob. V tomto ohledu momentálně probíhají jednání mezi Spojenými státy, které zastupuje ministr zahraničí Kerry, a íránským ministrem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Letošní výhled Goldman Sachs počítá s novou rovnováhou při ceně 70 dolarů za barel, které by mělo být dosaženo na konci roku. I tak ale varují, že je ale potřeba počítat s krátkodobými riziky, které by mohly cenu ropy srazit až na 40 dolarů za barel.  

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Newsletter