Goldman Sachs odvolává sázku na paritu eura a dolaru

Investoři přijali v minulém týdnu jako šok rozhodnutí Evropské centrální banky, které bylo interpretováno jako výrazně slabší uvolnění měnové politiky proti tomu, co bylo většinově očekáváno. Rozhodnutí ECB vyvolalo na euru vůči americkému dolaru největší jednodenní rally za posledních šest let. Americká investiční banka Goldman Sachs, která den před zasedáním ECB vyzývala investory ke krátkým pozicím na euru, nyní aktualizovala svou předpověď pro měny. Cíl parity eura a dolaru z ní zmizel do vzdálenější budoucnosti.

 

Období výhledů začíná. Kde vidí velcí hráči z Wall Street index S&P500 letos a příští rok?

Posted by Roklen24 on Tuesday, 1 December 2015

 

„Ačkoli jsme váhali, s naším pohledem na fundamenty eurozóny musíme projevit zjevný nesouhlas s Radou guvernérů (ECB) na potřebu dalšího uvolňování měnových podmínek,“ řekl hlavní měnový stratég banky Robin Brooks. Dodal, že „nepochybuje o tom, že se téma parity eura a dolaru v průběhu času vrátí. Není to ale otázkou dneška.“ Goldman Sachs tak potlačila sázku na dosažení parity eura k dolaru během letošního roku nebo z kraje roku příštího.

Nomura: Euro na paritě s dolarem do 9 měsíců

Podle nové prognózy banky by se mělo euro obchodovat na úrovni 1,07, 1,05 a 1,00 vůči dolaru v období tří, šesti a dvanácti měsíců. Původní prognóza predikovala ve stejném časovém horizontu obchodování na úrovni 1,02, 1,00 a 0,95. Goldmani upravili i prognózu pro konec roku 2017. Cíl z úrovně 0,80 zvedli na 0,90 EURUSD.

Banka taktéž upravila prognózu pro měnový pár euro – libra. V horizontu tří, šesti a dvanácti měsíců očekává obchodování na úrovni 0,71, 0,70 a 0,68. Původní prognóza očekávala ve stejném časovém horizontu obchodování na úrovni 0,69, 0,67 a 0,65.

Ztráta důvěry?

Měnoví stratégové Goldman Sachs poznamenávají, že Evropská centrální banka po čtvrtečním rozhodnutí u investorů ztratila důvěryhodnost. „I v nepravděpodobném případě, kdy by se ukázalo, že čtvrteční zklamání investorů bylo chybné, víra v oslabení eura, které jsme předpokládali, zmizela,“ dodala Goldman Sachs.

Jaký bude podle Goldmanů rok 2016 pro akcie?

V průběhu roku 2015 držela americká investiční banka Goldman Sachs na eurodolaru jeden z nejvíce medvědích výhledů. Již v březnu předpokládala, že euro parity dosáhne do září. Banka od této prognózy ustoupila a v říjnu oznámila, že by euro mohlo zakončit rok na 1,05 dolaru za euro.

Newsletter