Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Goldman Sachs: Oživení na ropě je velmi křehké

Investiční banka Goldman Sachs není zrovna nadšena z ropné rally. Ceny ropy vzrostly od počátku srpna o 15 procent, když reagovaly na spekulace o snížení těžby ze strany členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a na slabší dolaru. Americká měna nastartovala poptávku po ropě, která se na mezinárodní úrovni obchoduje v dolarech, napsala CNBC.

Oživení je ale podle Goldmanů křehké, především kvůli tomu, že výpadky těžby v Nigérii, Iráku a Libyi se zmírňují. „Zatímco ceny ropy od 1. srpna prudce rostly, tak věříme tomu, že tento pohyb nevycházel z lepších ropných fundamentů, ale reagoval na titulky ohledně zmrazení produkce a prudké oslabení dolaru,“ uvedla banka.

Vzhledem k velké nejistotě ohledně načasování, rozsahu a trvání těchto změn dodávek se banka na ceny ropy dívá tak, že by cenu měly tvořit krátkodobé fundamenty s menším důrazem na faktpry dlouhodobé.

Ve své prognóze Goldman Sachs nadále počítá s tím, že cena ropy Brent se v příštím létě bude pohybovat od 45 do 50 dolarů za barel. Ceny americké lehké ropy WTI se nyní pohybují kolem 47 dolarů za barel a ropa Brent se obchoduje kolem 49 dolarů za barel.

 

 

Zásoby ropy ze tří zemí, které postihla politická nestabilita a také nedávné konflikty, dávají dodávky ropy do pohybu. Podle Goldman Sachs můžou zlepšené dodávky tlačit světový trh s ropou do přebytku, zatímco v dřívější prognóze banka počítala s denním deficitem mezi poptávkou a nabídkou ve výši 230 tisíc barelů.

Nejistota v postižených regionech ale přetrvává. Pokud se v každé zemi nepodaří tok ropy navýšit, Goldmani stále trvají na tom, že oživení cen ropy je slabé.

 

Newsletter