Goldman Sachs: Přijde tlak na středoevropské měny

Středa přinesla překvapivě holubičí slova z Fedu. Ten se sice zbavil okovu v podobě vypuštění slova „trpělivost“ ohledně růstu sazeb po říjnovém ukončení QE loni, na druhou stranu ale poskytl zejména celkově horší výhled pro americkou ekonomiku a dal jasně najevo, že s růstem sazeb (bez ohledu na první zvýšení) co do dravosti rozhodně spěchat nebude. Goldman Sachs v nové analýze říká, že celkový postoj Fedu znamená další tlak na měny rozvíjejících se ekonomik, tedy i českou korunu.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

„Opatrnost Fedu poskytne měnám emerging markets jen velmi krátký oddech. Na delším horizontu ale za dominantní považujeme faktory, měny EM oslabující. Nerovnosti v běžném účtu platební bilance, tlak ze strany nízkých cen komodit, nízkou inflaci,“ uvedli stratégové banky.

Goldman Sachs očekává, že euro zakončí rok 2015 k americkému dolaru na úrovni 0,95, rok 2016 pak na metě 0,85 dolaru za jedno euro. „V této souvislosti se dočkáme slabosti zejména u měn regionu střední a východní Evropy,“ uvedli Goldmani. Nejvyšší tlak zde čekají na maďarský forint, u kterého očekávají oslabení o 7,6 % na ročním horizontu.

0,8 dolaru za euro

„Pokud by centrální banky EM odpověděly na holubičí krok Fedu vlastním holubičím zásahem, podpoří to tamní dluhopisy, ale na střednědobém horizontu podkope podporu tamním měnám,“ míní Goldman Sachs. Jako jasný faktor, tlačící na měny středu a východu Evropy, pak označuje březnové spuštění odkupů aktiv Evropskou centrální bankou.

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

ČNB si ještě vezme slovo, čeká Commerzbank. Koruna na 29?

Newsletter