Goldman Sachs: Sázka na evropská aktiva?

S pravděpodobným růstem úrokových sazeb v USA a jejich krácením v Evropě vypadají některá evropská aktiva jako dobrá sázka, poznamenává Goldman Sachs. „Očekáváme, že ECB na svém prosincovém zasedání bude dále pokračovat v proinflační politice,“ poznamenávají Goldmani a předpovídají, že ECB sníží depozitní sazby o 10 bazických bodů na záporných 30 bazických bodů. Dále také očekává, že ECB rozšíří program kvantitativní uvolňování, a to až do konce třetího čtvrtletí roku 2017. Odliv měny z fondů do aktiv, které budou nabízet lepší než negativní výnos, pravděpodobně oslabí euro.

Pravděpodobné škrty ECB přijdou v reakci na americkou centrální banku. Možné zvýšení americkýc sazeb by vedlo k posílení dolaru kvůli zvýšení očekávaných výnosů. Kdykoliv se evropská a americká monetární politika takto rozcházela, překonávaly evropské akcie své protějšky v USA. To bude podle Goldman Sachs výrazné zejména po dobu prvních 12 měsíců.

Jsou tu také náznaky toho, že by ECB mohla svůj program QE navýšit. Mario Draghi již naznačil, že by banka mohla program kvantitativního uvolňování rozšířit až na 1 bilion euro. V současné době banka nakupuje v objemu 60 miliard eur měsíčně. K tomu se zavázala nejméně do září 2016.

Goldman Sachs je momentálně na akcie a dluhopisy v USA „underweight“. Slabší euro pravděpodobně slouží jako silný katalyzátor lepší výkonnosti evropských akcií proti těm americkým. Banka tak odhaduje jeden z největších přímých rozdílů mezi monetárními politikami v USA a Evropě. Je „short“ na euro, 12měsíční cíl evropské měny nastavila na 0,95 EURUSD. Této hranice by však mohlo být dosaženo daleko dříve, pokud bude ECB na prosincovém zasedání agresivnější.

Newsletter