Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Americká investiční banka Goldman Sachs snížila své odhady ceny ropy Brent a WTI na příští rok. Důvodem je rostoucí světová produkce a předpoklad, že OPEC ztratí vliv nad trhem s ropou. Goldmani navíc očekávají, že boom těžby ropy z břidlic v Americe bude tlačit ceny ropy níž.

Banka Goldman Sachs je stále více přesvědčená o tom, že produkce ropy z břidlic bude udržitelná, v důsledku čehož čeká pokles cen ropy na úrovně okolo 75 dolarů za barel. Cena ropy Brent by se v prvním čtvrtletí příštího roku měla pohybovat okolo 85 dolarů za barel, což je citelné snížení odhadu, neboť původně banka předpokládala, že cena ropy bude u 100 dolarů. Pro lehkou americkou ropu (WTI) banka počítala s cenami 90 dolarů za barel, po úpravě nyní čeká ceny spíše 75 dolarů.

OPEC ztrácí vliv

Největší producenti ropy z členů kartelu OPEC se nyní snaží snižovat dodávky, aby si uchránili podíl na trhu, spíše než aby omezovali svou produkci a tím pomohli cenám ropy se dostat z medvědího trendu. USA v současnosti produkují nejvíce ropy za posledních 30 let a tím si stále navyšují své zásoby, navíc vývozci ropy, například Saudská Arábie, stále snižují ceny, aby nastartovali poptávku. Goldman Sachs v nové analýze předpokládá, že OPEC už nebude schopen svým snižováním, či zvyšováním produkce ovlivňovat ceny ropy na trhu, a že tuto roli převezme těžba ropy z břidlice a tím OPEC ztratí nad cenami ropy kontrolu.

Goldman uvádí, že globální vývozci ropy musí omezit svou denní produkci o bezmála 800.000 barelů, aby zamezili zvyšování zásob a vyvážili trh s ropnými produkty v roce 2016.

Produkce ropy zemí, které působí mimo OPEC, hlavně Ázerbajdžán, Brazílie nebo Mexiko, bude převyšovat poptávku a to způsobí, že na trhu s ropou budou stále nadbytky. To nakonec donutí producenty snižovat ceny, aby opět přilákali kupce. Například i státem vlastněná ropná firma Saudi Arabian Oil v listopadu snížila ceny pro všechny své ropné produkty o 1 dolar za barel.

Konec zákazu vývozu z USA?

Na poklesech cen budou vydělávat země jako Jižní Korea či Indie, které mohou diversifikovat své dodavatelské kanály. Indie zvýší zájem o dodavatele ropy z USA, pokud místní vláda sníží cla na vývoz cen ropy, uvedlo indické ministerstvo pro ropu. Například, ConocoPhillips vypravila po 8 letech svůj první tanker s ropou z Aljašky do Jižní Koreje a využila tak výjimku na vývoz ropy, která platí od doby prezidenta Clintona.

Rekordní produkce ropy v Americe vyrovná pohyby cen komodity, hlavně v případě výrazných výpadků těžby a to i přes dosavadní zákaz vývozu ropy z USA, řekl minulý týden ministr pro energetiku Ernest Moniz. Jeho ministerstvo nyní údajně připravuje zprávu, která posuzuje, jaký vliv by mělo zrušení zákazu vývozu ropy na ceny benzinu.

Banka Goldman Sachs je stále více přesvědčená, že na trhu s ropou bude v roce 2015 převažovat nabídka na poptávkou, a pro rok 2016 očekává, že se nesoulad urovná na základě zlepšeného fundamentu, snížení produkce ze strany OPEC, až bude zřejmý pokles výtěžnosti ropy z břidlice.

(S podporou Bloomberg)

Newsletter