První týden americké výsledkové sezóny za 4Q, během něhož se představila většina velkých bankovních jmen, uzavírá Goldman Sachs, jíž se podařilo mírně trumfnout průměrná očekávání analytiků na úrovni zisku i tržeb. Akcie ale spíše reagují na skutečnost historicky slabých čísel a v premarketu reagují poklesem zhruba o 1,5 %.
Goldman Sachs v závěrečném čtvrtletí loňského roku vydělala v přepočtu na akcii 4,38 dolaru na výnosech 7,69 miliardy dolarů. Analytická laťka byla v průměru nastavena na zisk 4,36 USD resp. 7,64 mld. USD (konsensus Bloomberg).
Celkový kvartální zisk nicméně klesl zhruba o 7 % na 2,17 mld. dolarů. Celkové tržby zatížil pokles příjmů z obchodování s pevně úročenými aktivy (především dluhopisy a komodity) téměř o třetinu na 1,2 mld. dolarů, podobně jako v případě dříve reportujících velkých bankovních domů. Goldman Sachs se potýká s poklesem tržeb z obchodování již pět let v řadě a od roku 2009, kdy v této oblasti stanovila rekord na Wall Street, propadly tržby z obchodování za rok 2014 na 15,2 mld. dolarů, tj. méně než polovinu a minimum od roku 2005.
Horší tradingovou divizi statečně kompenzovala oblast investičního bankovnictví, která za první tři kvartály roku zaznamenala 17% nárůst výnosů. Banka si podle Bloombergu udržela v loňském roce prvenství v poradenství při M&A a IPO. Závěrečný kvartál byl už ovšem slabší a přinesl meziroční 16% pokles příjmů z investičního bankovnictví, první za déle než dva roky.
„Jsme spokojeni s tím, jak jsme si vedli v průběhu roku, který provázely smíšené ekonomické i finanční podmínky,“ uvedl přesto k výsledkům výkonný ředitel banky Lloyd Blankfein. „Hloubka naší světové klientské základny a udržovaná disciplína v oblasti nákladů a správy kapitálu umožnila poskytnout našim akcionářům solidní návratnost,“ dodal CEO s tím, že do budoucna banka očekává lepšící se kondici světové ekonomiky, potažmo „lepší příležitosti“ v roce 2015.
Výsledkům Goldman Sachs tento týden předcházela čísla JPMorgan, Citigroup i Bank of America, která analytiky zklamala, především v důsledku neblahého dopadu zvýšené tržní volatility na trzích, propadu cen ropy a nízkých úroků na příjmy z obchodování. Zmíněná bankovní trojka zaznamenala v závěru roku nejhorší čtvrtletí co do tržeb z obchodování od roku 2011.
Akcie Goldman Sachs ke včerejšímu závěru ztrácejí od začátku roku téměř 8 %, čímž téměř smazávají loňský zisk 9,4 %. Banka loni navýšila čtvrtletní dividendu na 60 centů na akcii a za období 12 měsíců končící zářím odkoupila zpět akcie v celkovém objemu 5,6 mld. dolarů.
Sezóna bankovních výsledků za 4Q:
Zklamání na úvod: JPMorgan pod tíhou sporů a slabšího tradingu
Nejcennější americká banka a Buffettova investice zvedla zisk
Bank of America klesají příjmy i zisk. Volatilní trhy i nízké sazby