Goldman Sachs: V případě Brexitu libra oslabí o 11 procent

Libra by mohla propadnout až o 11 procent na obchodně vážené bázi, která ukazuje hodnotu libry ke koši měn hlavních rozvinutých ekonomik, v případě, že Británie bude v referendu, které se uskuteční 23. června, hlasovat pro odchod z osmadvacítky, predikují analytici Goldman Sachs.

Ve výzkumné poznámce analytici také poznamenávají, že pokud by Brexit nastal, čehož se obchodníci obávají, poškodil by evropské ekonomiky a euro by mohlo oslabit o 4 procenta. Jejich poslední predikce možného poklesu britské měny je však oproti prognóze z kraje února, kdy očekávali propad libry o 15 až 20 procent, mírnější. Ve středu vzrostla libra vůči dolaru o 0,6 procenta na 1,4204 dolaru a získala 0,2 procenta vůči euru.

Osborne: Británie by v případě brexitu musela zvýšit daně

Pokud by se v případě Brexitu měli obchodníci libry a eura zbavovat, budou pravděpodobně „nabírat“ méně rizikové měny, dodávají. Na obchodně vážené bázi předpokládají apreciaci jenu o 14 procent oproti koši deseti měn, zatímco švýcarský frank by měl posílit o 8 procent a norská koruna o 3 procenta.

„Náš závěr souhlasí s představou, že některé měny (například švýcarský frank a japonský jen) představují ´bezpečné útočiště´ a budou mít tendenci podat lepší výkon, když se zvýší míra nejistoty, zatímco jiné měny (jako například euro) budou mít tendenci podat spíše horší výkon,“ poznamenávají analytici Goldman Sachs.

Newsletter