Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Goldman Sachs: Z čeho mít respekt a na co teď vsadit

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu utrpěly nejtvrdší odpis hodnoty za poslední dva roky. Stojíme před opětovnou vládou medvědů, ozývá se na trhu stále častěji. Goldman Sachs ve své pondělní zprávě, na kterou upozornil server MarketWatch, ukázala na čtyři varovné signály pro vývoj na americkém akciovém trhu, otevřela tři směry, kterými na dnešním trhu investovat a nabídla desatero titulů, které tyto podmínky splňují.

Čtyři varování

Prvním faktorem, který tlačí akciové trhy níže, je dle týmu Goldman Sachs zatemnění výhledu pro růst ekonomiky napříč světem.  Spojené státy sice (zatím) rostou tempem nadprůměrným, ale nemusí to vydržet, nemusejí odolat zbytku světa. Nápovědou budou předstihové ukazatele v podobě nálady ve firmách i sentimentu mezi spotřebiteli, které se dozvíme v tomto týdnu.  Potíží i pro americkou ekonomiku se rychle může stát útlum růstu čínské ekonomiky a eurozóna na hraně recese s povážlivým zakolísáním motoru v podobě ekonomiky Německa.

Tohle je ten nejnebezpečnější trh od roku 2008

Americké akcie spadnou o více než 10 %, říká prorok krize

Komplikací do tohoto tržního vývoje je síla amerického dolaru, kterému je předpovídáno dosažení parity k euru do roku 2017 (výhled dlouhý a odvážný, ale budiž). O pětinu níž proti polovině roku je tržní cena ropy. Komodita je tak v medvědím trhu. Čerstvé zprávy o snižování cen komodity ze strany Íránu, Iráku a Saúdské Arábie jsou sice snahou o posun trhu k rovnováze nedostatečné poptávky a nadbytečnou nabídkou, ale skloňováno bylo především omezení produkce OPEC, ke kterému jednoznačná ochota není.

Čekání na další pád cen ropy

Důvodů pro pokračující pokles amerických akcií je víc…

Ze samotného amerického akciového trhu pak přišlo varování v podobě širokého indexu menších amerických kapitalizací Russell 2000. Ten je ze svého vrcholu již o 13 procent níže a výrazně zaostává za výkonnosti indexu S&P 500. Podobně za benchmarkem je pět šestin velkých amerických fondů, které průměrně vydělávají sotva pětinu toho, co letos index S&P 500.

Tři cesty, jak investovat

Tolik popis tržní situace ve zprávě. Jak ale na takovém trhu investovat?

Prvním vzkazem je „sázka na americkou výjimečnost“. Goldman Sachs očekává, že růst americké ekonomiky bude nadále svižnější proti zbytku světa (nejméně vyspělého) a radí volit ty tituly, které těží především z domácích amerických tržeb. Ekonomové Goldman Sachs očekávají příští rok růst americké ekonomiky o 3,2 procenta. Predikce včetně EURUSD zachycuje graf v galerii k článku.

S ohledem na vývoj na trhu s ropou Goldman Sachs doporučuje investovat do titulů, které z této situace umějí vytěžit. Zatímco nízké ceny ropy ubližují například energetikám, těží z nich spotřebitelé (tedy vše kolem spotřebitelského zboží), chemičky či aerolinky – souhrnně vše, kde je ropa a na ni navázaná paliva a jiné produkty významným nákladovým vstupem. Na podporu této sázky si Goldman Sachs bere graf „jak to bylo v minulosti“, který také naleznete v galerii k tomuto článku.

Za třetí si Goldman Sachs bere na paškál právě zaostávání amerického akciového indexu Russell 2000 menších kapitalizací za klíčovými benchmarky, zejména S&P 500. Investoři jsou dle analytiků GS opojeni pocitem bezpečí v nejsilnějších titulech a na druhé straně přiloženým grafem (opět v galerii) analytici dokazují, že dlouhodobě – a logicky – menší kapitalizace rostou dravěji, než rozvinuté často nadnárodní firmy. Graf také ukazuje zaostávání malých kapitalizací v dobách poklesu výnosů.

Desatero akciových tipů

Na základě těchto tří doporučení Goldman Sachs investorům nabízí desatero akcií,  ve kterých by se teď neměli spálit. Rozebírat je nebudeme, zde je zkrátka jejich seznam:

Goodyear Tire & Rubber

General Motors

Tyson Foods

CVS Health

Pioneer Natural Resources

J. P. Morgan Chase & Co

Bank of America/Merrill Lynch

Tenet Healtcare

Delta Air Lines

Salesforce.com

Newsletter