Goldman Sachs zatahuje nad tempem růstu čínské ekonomiky

Stratégové investiční banky Goldman Sachs svou novou předpovědí pro čínskou ekonomiku srazili výhled jejího růstu na tempa, která jsou daleko za stále oficiálním 7% cílem vlády pro letošní rok. Proč Čína neporoste tak rychle, jak si přeje(me)? Goldman Sachs se opírá především o vývoj pracovní síly, roli kapitálu v čínském růstu a produktivitu.

Goldman Sachs dosud očekávala, že čínská ekonomika bude od zhruba 6,7 % růstu v příštím roce postupně zvolňovat přes 6,5 % v roce 2017 na 6,2 % v roce 2018. Nové odhady pro stejné roky zní: 6,4 %, 6,1 %, 5,8 %. „Pracovní sílu zasáhne demografie, podíl kapitálu na ekonomice oslabí z mimořádně vysokých úrovní a růst produktivity bude polevovat s tím, jak země dohání vyspělé ekonomiky,“ shrnula podstatu svých úvah Goldman Sachs.

Analytický tým banky očekává, že už na datech o aktivitě v čínské ekonomice za srpen a září tohoto roku se tvrději projeví měsíce prudké volatility na akciových trzích a intervence centrální banky na jüanu. První z dostupných čísel další polevení v čínských továrnách potvrdilo. Mezinárodně srovnatelný index PMI (nákupních manažerů) v srpnu polevil na 47,1 bodu z červencových 47,8 b. a zaostal za odhadem analytiků a ekonomů dle anket Reuters i Bloomberg, kde počítali jen s neznatelným zvolněním. 50bodová hranice na stupnici indexu přitom dělí vzestup aktivity od útlumu, Čína se tedy do něj zanořuje opět výrazněji.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

NÁZOR INVESTORA: Proč neinvestovat v Číně. Fundamentální a buffettovský investor Daniel #Gladiš své důvody sečetl pro #Roklen24 #China #stocks #investment #fundament #ChinaMeltDown

Posted by Roklen24 on 28. srpen 2015

Newsletter